- Szczegóły
- Kategoria: Podstrony
Informujemy wszystkich uczestników II etapu Konkursu Dwa Oblicza Pułaskiego, że odbędzie się on 24 kwietnia 2025 r. Prosimy o zapoznanie się z wytycznymi etapu sprawnościowego.
Wytyczne i niezbędne załączniki są do pobrania poniżej:
Wytyczne. Pdf
Oświadczenie 1. Pdf
Oświadczenie 2. Pdf
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału osób zakwalifikowanych do II etapu konkursu do dnia 14 kwietnia 2025 r., drogą elektroniczną na adres e-mail: edukacja@muzeumpulaski.pl
27 03 2025
25 marca w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbył się I etap Konkursu historyczno-marynistycznego „Dwa oblicza Pułaskiego”. W tegorocznej edycji do testu merytorycznego przystąpiło 67 uczniów z 12 szkół średnich z terenu województwa mazowieckiego.
Uczestnicy I etapu konkursu rozwiązywali test składający się z części historycznej o biografii Kazimierza Pułaskiego, jego działaniach w Polsce i poza jej granicami, działalności Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce (razem 30 pytań), oraz części sprawdzającej wiedzę o Marynarce Wojennej RP ze szczególnym uwzględnieniem fregaty ORP „Gen. K. Pułaski” (razem 30 pytań). W sumie test merytoryczny zawierał 60 pytań.
Zwycięzcą I etapu został Jan Dziekoński, uczeń Niepublicznego LO nr 81 SGH w Warszawie. Serdecznie gratulujemy!
Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 51 uczniów.
Lista osób zakwalifikowanych do II etapu: Załącznik (pdf)
Pełne wyniki (wraz z punktacją osób niezakwalifikowanych do kolejnego etapu) zostaną przekazane do szkół, których uczniowie wzięli udział w konkursie.
Przypominamy, że II etap konkursu odbędzie się 24 kwietnia. O szczegółach poinformujemy wkrótce.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom I etapu i ich opiekunom. Do zobaczenia w II etapie.
Lista uczniów zakwalifikowanych do II etapu VII edycji Konkursu „ Dwa Oblicza Pułaskiego” - plik PDF
I etap VII edycji Konkursu „Dwa Oblicza Pułaskiego” - galeria zdjęć
29 01 2025
Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i Dowódca okrętu ORP „Gen. K. Pułaski” zapraszają młodzież szkół średnich województwa mazowieckiego do udziału w Konkursie historyczno-marynistycznym „Dwa Oblicza Pułaskiego”.
Celem konkursu jest rozpowszechnianie wiedzy historycznej na temat Kazimierza Pułaskiego – bohatera walk o niepodległość Polski i USA, patrona muzeum i okrętu, uczczenie 280. rocznicy jego urodzin; wiedzy marynistycznej dotyczącej Marynarki Wojennej RP, a szczególnie fregaty ORP „Gen. K. Pułaski” oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.
Konkurs zostanie przeprowadzony w trzech etapach. Etap I, merytoryczny, to test wiedzy o Kazimierzu Pułaskim, Muzeum, Marynarce Wojennej RP i fregacie ORP „Gen. K. Pułaski”. Etap II, sprawnościowy, składa się z dwóch konkurencji – biegu na dystansie 600 m. i pływania na dystansie 50 m. Etap III, finałowy, odbędzie się podczas 4-dniowego wyjazdu do Gdyni, w którym udział weźmie 10 osób wyłonionych po dwóch etapach. W programie finału znajdą się test sprawnościowy, gry i zadania marynarskie na okręcie. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie m.in. Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Nagrodą główną w konkursie jest pobyt na morzu na pokładzie ORP „Gen. K. Pułaski” w ramach prowadzonego szkolenia programowego. Dodatkowo organizatorzy przewidują nagrody rzeczowe oraz dyplomy pamiątkowe dla wszystkich uczestników konkursu.
Konkurs trwa od 29 stycznia do 29 maja 2025 r. Zachęcamy młodzież do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Wszystkie szczegóły dotyczące zgłoszeń, terminów, regulamin konkursu oraz wykaz literatury i stron www, na podstawie których przeprowadzony zostanie I etap zamieszony będzie na naszej stronie internetowej www.muzeumpulaski.pl.
W przygotowaniach do konkursu zapewne pomoże wizyta w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, a szczególnie zapoznanie się z wystawą „PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO”, która przybliża historię fregaty, opowiada o załodze i misjach okrętu w czasie 25-letniej służby w Marynarce Wojennej RP. Wiedza zdobyta podczas wizyty w Muzeum z pewnością przyda się podczas rozwiązywania testu merytorycznego.
Serdecznie zachęcamy i zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w Konkursie „Dwa Oblicza Pułaskiego”.
Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
kmdr por. Tomasz Teległów
Dowódca ORP „Gen K. Pułaski”
Materiały do pobrania:
Regulamin VII edycji Konkursu DOP 2025 - plik PDF
Załącznik nr 1 - Zgłoszenie - VII edycja DOP - plik PDF- plik PDF
Załącznik nr 2 - Zgoda - VII edycja DOP - plik PDFZałącznik nr 2 - Zgoda - VII edycja DOP - plik PDF
Zalacznik nr 3 - Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku - VII edycja DOP - plik PDF
Załącznik nr 4 - Spis literatury - VII edycja DOP - plik PDF
Plakat VII edycji Konkursu DOP 2025 - plik JPG
https://muzeumpulaski.pl/podstrony#sigProId4bab1b3caf
Konkurs organizowany jest przez:
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i Dowództwo ORP „Gen. K. Pułaski”.
Patronat honorowy nad konkursem sprawują:
Minister Obrony Narodowej
Marszałek Województwa Mazowieckiego
Starosta Grójecki
Burmistrz Warki
Partnerami organizacji konkursu są:
Powiat Grójecki
Miasto i Gmina Warka
Instytut Pamięci Narodowej
Centrum Sportu i Rekreacji w Warce
- Szczegóły
- Kategoria: Podstrony
Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich do udziału w lekcjach muzealnych i spotkaniach, połączonych ze zwiedzaniem, warsztatach i spacerach po parku z przewodnikiem. Zajęcia prowadzimy głównie w Centrum Edukacyjno-Muzealnym. Zachęcamy do skorzystania z gotowych pakietów edukacyjnych, które najczęściej są połączeniem lekcji muzealnych z warsztatami.
Zapraszamy na lekcje muzealne poświęcone m.in. Kazimierzowi Pułaskiemu, Tadeuszowi Kościuszce, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, historii i kulturze XVIII w., ale także dziejom miasta Warki, wydarzeniom i postaciom historycznym związanym z Warką. Zachęcamy do spacerów po parku z przewodnikiem, poznawania wareckich podań i legend.
Do pobrania:
- Lekcje muzealne dla przedszkolaków i dzieci z kl. 0 – III szkół podstawowych (PDF)
- Lekcje muzealne dla dzieci z kl. IV-VIII szkół podstawowych oraz młodzieży szkół średnich (PDF)
- Oferta edukacyjna do wystawy: PUŁASKI 272 | 25 lat Polski w NATO
- Edukacyjna oferta specjalna na I półrocze 2025 r.
Ważne informacje. Jak rezerwować lekcje muzealne?
- Lekcje muzealne można rezerwować telefonicznie lub pocztą elektroniczną: tel. 48 667 20 20, rezerwacja@muzeumpulaski.pl
- Lekcje muzealne należy rezerwować z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem.
- Lekcja trwa od 40 do 60 minut. Przedszkolakom i dzieciom klas I-III proponujemy krótsze spotkania.
- Muzeum pobiera opłatę za prowadzenie lekcji muzealnych w wysokości 90 zł od grupy.
- Koszt lekcji muzealnej obejmuje: prowadzenie lekcji przez edukatora, materiały pomocnicze (np. krzyżówki, kolorowani, rebusy, rekwizyty).
- Jeśli do danej lekcji konieczne jest poznanie całej ekspozycji, grupa zobligowana jest uiścić opłatę za wstęp do muzeum, np. na lekcję Poznaj Muzeum?
- Zajęcia prowadzimy głównie na terenie Centrum Edukacyjno-Muzealnego.
- Szczegóły
- Kategoria: Podstrony
Poznaj Standardy Ochrony Małoletnich obowiązujące w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Celem przyjęcia standardów jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim, dbałość o ich dobro, uwzględnianie ich potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.
stosowanie agresji i przemocy fizycznej, słownej, psychicznej oraz seksualnej,
naruszenie nietykalności osobistej,
obrażanie, upokarzanie, lekceważenie i zawstydzanie, używanie wulgaryzmów,
obraźliwe gesty, niestosowne żarty, niestosowne wypowiedzi, zmuszanie do podejmowania niewłaściwych działań,
dyskryminacja ze względu na stan zdrowia, potrzeby rozwojowe i edukacyjne
Gdzie szukać pomocy?
116-111 | telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, bezpłatny, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godz. na dobę
800-12-12-12 | dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatny, czynny w każdą środę i czwartek w godz. 17.00–19.00
112 | telefon alarmowy
997 | Policja
486672267 w 25| Koordynator ds. standardów ochrony małoletnich w Muzeum
Standardy Ochrony Małoletnich dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
wersja skrócona
- Pracownicy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce (dalej Muzeum) oraz inne osoby, z którymi Muzeum współpracuje, mające w ramach swoich obowiązków bezpośredni kontakt z małoletnimi, czyli osobami poniżej 18 roku życia, działają przede wszystkim dla dobra małoletnich i traktują małoletnich z szacunkiem.
- Pracownicy Muzeum:
- nie stosują przemocy wobec małoletnich,
- nie zawstydzają ich,
- nie lekceważą i nie obrażają
- starają się rozmawiać z nimi w sposób dostosowany do sytuacji i wieku.
- podnoszą głos tylko wtedy, gdy jest to konieczne (np. w sytuacji zagrożenia).
- Bezpośredni kontakt pracownika Muzeum z małoletnim nie może być niejawny lub ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek nagrodą, ani wynikać z relacji podporządkowania.
- Pracownicy Muzeum nie kontaktują się z małoletnimi z wykorzystaniem prywatnych kanałów komunikacji bez wiedzy opiekunów małoletnich (rodziców lub innych opiekunów, którzy za nich odpowiadają).
- W przypadku, gdy pracownicy Muzeum dostrzegą, że małoletni może być krzywdzony przez innego małoletniego lub jakąkolwiek osobę dorosłą, powiadomią o tym osoby odpowiedzialne w Muzeum, a jeśli będzie taka potrzeba, również odpowiednie służby.
- Dyrektor Muzeum lub osoba podejmująca interwencję przeprowadzi rozmowę z opiekunami małoletniego i wskaże, gdzie można szukać pomocy.
- Pracownicy Muzeum zapewniają ochronę danych osobowych i wizerunku małoletniego. Utrwalenie wizerunku małoletniego wymaga zgody opiekuna. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy małoletni jest elementem większej grupy (np. zgromadzenia, publicznego wydarzenia) – wtedy zgoda nie jest potrzebna.
- Osobą nadzorującą stosowanie Standardów w Muzeum jest wyznaczony przez Dyrektora specjalista do spraw edukacji i obsługi zwiedzających.
- Małoletni podczas wizyty w Muzeum nie uzyskują dostępu do urządzeń elektronicznych i Internetu, jednak pracownicy Muzeum – edukatorzy – w miarę możliwości sprawują nadzór nad sposobem korzystania z Internetu przez małoletnich na własnych urządzeniach.
- Każdy pracownik Muzeum musi znać i stosować Standardy.
- Małoletni i ich opiekunowie przed wzięciem udziału w wydarzeniach, lekcjach, warsztatach i zorganizowanym zwiedzaniu wystaw zapoznają się z treścią Standardów.
- Standardy w wersji pełnej i skróconej są umieszczone: w wersji drukowanej w holu przy kasie Muzeum (CEM) oraz na stronie internetowej Muzeum.
Podstawa prawna: Ustawa z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 560) – art. 22c, art. 22b, Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606) – art. 7 pkt 6.
- Szczegóły
- Kategoria: Podstrony
Deklaracja dostępności
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony https://www.muzeumpulaski.pl/.
Data publikacji strony internetowej: Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest niezgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- Nie istnieje alternatywne rozwiązanie powodujące pełną dostępność elementów związanych z CAPTCHA.
- Na stronie nie zapewniono alternatywy dla treści nietekstowej.
- Nie zastosowano odpowiednich znaczników semantycznych, aby struktura treści była jasna i logiczna.
- Cel każdego pola w formularzu nie jest programowo poprawnie określony.
- Nie spełniono wymagań minimalnego kontrastu pomiędzy tekstem a tłem.
- Treści spod kursora nie spełniają trzech głównych wymagań.
- Nie zawarto poprawnie sformułowanego tytułu opisowego strony internetowej.
- Na stronie internetowej nie zawarto celu linków w kontekście.
- Treści pojawiające się w innym języku niż język strony nie zostały ponownie określone właściwym atrybutem.
Treści nieobjęte przepisami
- Mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie badania przeprowadzonego przez CBI24 Sp. z o.o. Wyniki badania przedstawia Streszczenie raportu z audytu (95 kb, PDF).
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Janusz Kreczmański — mejlowo sekretariat@muzeumpulaski.pl<;/a> lub telefonicznie 48 667 22 67.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy terminnie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
- Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce,
- ul. Kazimierza Pułaskiego 24, 05-660 Warka,
- mejl: sekretariat@muzeumpulaski.pl .
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, ul. Kazimierza Pułaskiego 24, 05-660 Warka
Osoby na wózku mogą wjechać do budynku.
Brak szklanych ścian i drzwi.
Schody wyposażone są w poręcze.
Stopnie schodów nie są oznaczone kontrastowymi pasami.
Winda nie jest wyposażona w komunikaty głosowe.
Jest toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.
Jest parking dla osób z niepełnosprawnościami.
Brak tyflomap.
Pomieszczenia w budynku nie są oznaczone tabliczkami z wypukłymi cyframi i alfabetem brajla.
Brak dźwiękowego systemu nawigacji dla osób niewidomych.
Jest możliwość wstępu z psem asystującym.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
- Szczegóły
- Kategoria: Podstrony
Zapraszamy grupy przedszkolne do udziału w lekcjach muzealnych, spotkaniach w pałacu połączonych ze zwiedzaniem, warsztatach i spacerach po parku. Nasze zajęcia to odkrywanie przestrzeni muzeum, zabytkowego pałacu i parku.
To również oswajanie dzieci z takimi pojęciami jak: muzeum, historia, zabytek czy przemijanie czasu. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty, do łączenia lekcji muzealnych z warsztatami, spacerów po parku z przewodnikiem, poznawania wareckich legend i bajki o Kazimierzu Pułaskim.
Z dziećmi spotykamy się na ekspozycji, w parku oraz w Centrum Edukacyjno-Muzealnym. Zachęcamy nauczycieli przedszkoli i opiekunów najmłodszych grup do zaplanowania wizyty w muzeum, zgodnie z własnymi preferencjami.
Aktualna oferta - plik (PDF)
• Lekcje dla najmłodszych trwają ok. 45 min. Grupa może liczyć maksymalnie 25 osób.
- Szczegóły
- Kategoria: Podstrony
ŁĄCZY NAS PUŁASKI.
Artyści Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego
- Szczegóły
- Kategoria: Podstrony
Zasady zwiedzania muzeum:
- Grupy zorganizowane mogą zwiedzać muzeum tylko z przewodnikiem.
- Za grupę zorganizowaną uważa się minimum 10 osób.
- Ze względu na bezpieczeństwo zbiorów oraz w trosce o zabytki w małych pomieszczeniach, grupa zwiedzająca muzeum może liczyć maksymalnie 25 osób.
- Na czas zwiedzania ekspozycji należy pozostawić okrycie wierzchnie i bagaż, w szczególności wszystkie plecaki, torby, walizki oraz torebki przekraczające wymiar
40x20x25 cm, a także parasole, w szatni lub w szafkach depozytowych, z których korzystanie jest bezpłatne. - Muzeum świadczy usługi przewodnickie po ekspozycji stałej, wystawach czasowych, zabytkowym parku oraz po Warce. Za oprowadzanie turystów przez przewodnika pobiera opłaty (patrz: zwiedzanie z przewodnikiem)
- Turystom indywidualnym i małym grupom do 18 osób polecamy audioprzewodnik w wersji polsko-angielskiej. Dysponujemy specjalną audio wycieczką dla dzieci.
Regulamin zwiedzania Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce - plik PDF
Ceny biletów:
Rodzaj biletu | Cena |
---|---|
Bilet normalny | 18 zł |
Bilet ulgowy | 10 zł |
Bilet Rodzinny 2+1 | 35 zł |
Bilet Rodzinny 2+2 | 44 zł |
Bilet Rodzinny 2+3 | 53 zł |
Bilet Rodzina na Weekend (6 osób) | 62 zł |
- Szczegóły
- Kategoria: Podstrony
We wrześniu 2024 roku Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce przystąpiło do realizacji projektu, którego celem jest modernizacja systemu przeciwwłamaniowego telewizji dozorowej CCTV. Muzeum otrzymało na ten cel dotację celową z budżetu Powiatu Grójeckiego, pochodzącą ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład. Dofinansowanie umożliwi przeprowadzenie inwestycji pod nazwą „Modernizacja systemu przeciwwłamaniowego telewizji dozorowej CCTV w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce”.
Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.
- Całkowity koszt inwestycji wynosi łącznie 159 407, 99 zł
- Powiat przeznaczy na realizację zadania środki finansowe własne w wysokości 2 800, 00 zł
- Beneficjent przeznaczy na realizację zadania środki finansowe własne w kwocie 19 407, 99 zł zł
- Środki z dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład zgodnie z treścią promesy nr Edycja2RPOZ/2023/247/PolskiLad wynoszą 137 200, 00 zł
Celem modernizacji systemu CCTV jest poprawa jakości monitoringu oraz zwiększenie bezpieczeństwa obiektu i ochrona zbiorów muzealnych. Zakres prac obejmuje zamontowanie nowych kamer zewnętrznych i wewnętrznych w zabytkowym budynku pałacu Pułaskich – Muzeum im. Kazimierza Pułaskich w Warce.
Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu wsparcie samorządów w poprawie stanu zachowania i przywróceniu walorów kulturowych zabytkom w całej Polsce. Środki przyznane w ramach programu przeznaczone są na finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków.
- Szczegóły
- Kategoria: Podstrony
Zapraszamy na 11. PIKNIK historyczno-kulturalny VIVAT PUŁASKI
W programie:
15:00 – 11. Parada Pułaskiego
16:00 – Koncert - Orkiestra Moderato z Warki
16:50 – Pokaz historyczny „Kazimierz Pułaski – bohater Konfederacji Barskiej”
17:15 – Pokaz historyczny „Kazimierz Pułaski – bohater Ameryki”
17:40 – Koncert - Adam Kalinowski z zespołem cz.1 (laureat The Voice of Poland 11)
18:30 – Oficjalne otwarcie Pikniku historyczno-kulturalnego Vivat Pułaski
18:50 – Pokaz historyczny Zgrai Sarmackiej
19:10 – Laureaci Warka Music Show
19:40 – Koncert - Adam Kalinowski z zespołem cz.2 (laureat The Voice of Poland 11)
20:30 – Pokaz historyczny „Amerykańscy Indianie”
21:00 – Koncert - LemON
22:00 – Zakończenie Pikniku historyczno-kulturalnego Vivat Pułaski
Centrum Edukacyjno-Muzealne
17:30 – Wernisaż wystawy „Łączy nas Pułaski. Artyści Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu”
Partner wystawy: Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
Dodatkowe atrakcje:
- Ogródek grillowy i piwny
- Cafe Savannah przy Centrum Edukacyjno-Muzealnym 14.00-21.00 (z muzyką na żywo)
- 16:45 - Pionierzy – American Folk i Bluegrass
- 18:30 - Grzeczni Chłopcy
- Strefa Dzieci (darmowe dmuchańce, animacje, występy „Pana Sprężynki” koncert 16:15 i 18:15 oraz magia i animacje)
- Wioska Indiańska - Indianie Huu-Ska Luta z zabawami i animacjami
- Obozowiska rekonstruktorów
- Strefa rozrywki (dmuchańce, byk rodeo)
- Amerykańskie auta i motocykle
- Dzień otwarty w Muzeum, wstęp za symboliczne 1 zł od 16.00 do 20.00
Wystawy w Muzeum:
- „Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA”
- „Warka – miasto dotknięte historią”
Wystawa w Centrum Edukacyjno-Muzealnym:
- „Łączy nas Pułaski. Artyści Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu”
Wystawa plenerowa:
- „Insurekcja Kościuszkowska w 230. rocznicę czynu”
Organizatorzy:
- Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
- Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
- Samorząd Województwa Mazowieckiego (Budżet Obywatelski Mazowsza)
Patronat honorowy:
- Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Struzik
- Starosta Grójecki - Krzysztof Ambroziak
- Burmistrz Warki – Tomasz Rawski
Partnerzy strategiczni:
- Samorząd Miasta i Gminy Warka
- Powiat Grójecki
Współorganizatorzy:
- Gminna Instytucja Kultury "Dworek na Długiej"
- Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o.
- Centrum Sportu i Rekreacji w Warce
- OSP w Warce
- No1 Eventy
- Grupa Żywiec S.A. Browar w Warce
Patronat medialny:
- JABŁONKA
- NOWE DNI
- KURIER WARECKI
- WARKA24.PL
- GROJEC24.NET
- MAZOWIECKA.TV
- RADIO PLUS RADOM
Stan na 13.06.2024, szczegóły mogą ulec zmianie
- Szczegóły
- Kategoria: Podstrony
„Strony niniejszego Traktatu potwierdzają swą wiarę w cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych oraz pragnienie życia w pokoju ze wszystkimi narodami i wszystkimi rządami. Są zdecydowane ochraniać wolność, wspólne dziedzictwo i cywilizację swych narodów, oparte na zasadach demokracji, wolności jednostki i rządów prawa. Dążą do umacniania stabilizacji i dobrobytu na obszarze północnoatlantyckim. Są zdecydowane połączyć swe wysiłki w celu zbiorowej obrony oraz zachowania pokoju i bezpieczeństwa”
Preambuła Traktatu Północnoatlantyckiego
25 lat temu, 12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri, gdzie 50 lat wcześniej ogłoszono powstanie NATO, ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech i Węgier przekazali sekretarz stanu Madeleine Albright tzw. instrumenty ratyfikacyjne. Tym samym Polska oficjalnie przystąpiła do NATO (North Atlantic Treaty Organization). Obecność w Sojuszu stała się fundamentem bezpieczeństwa naszego kraju, a doskonalenie Wojska Polskiego i modernizacja struktur, na wzór obowiązujący w armiach sojuszu, nabrały tempa. Marynarkę Wojenną wzmocniono m.in. poprzez fregaty rakietowe z USA typu Oliver Hazard Perry, najpierw ORP „Gen. K. Pułaski” w 2000 r., a dwa lata później ORP „Gen. T. Kościuszko”. Polska okazała się aktywnym członkiem sojuszu, a armia zyskała nowe kompetencje i doświadczenia, w tym możliwość uczestnictwa w wielu szkoleniach i misjach zagranicznych, również u boku USA.
W 2024 roku Polska świętuje 25-lecie przystąpienia do NATO w trudnym momencie rosyjskiej agresji na Ukrainę, co przypomina, jak ważne jest bezpieczeństwo naszego kraju i pokój na świecie.
Dlatego, z okazji 25-lecia obecności w NATO i 25. lat ORP „Gen. K. Pułaski” pod polską banderą, zapraszam Państwa na wystawę czasową w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, na której głównym bohaterem będzie jeden z najsłynniejszych okrętów Marynarki Wojennej RP – fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski”, z numerem burtowym 272. Ekspozycja przypomina, jak ważne było przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale przede wszystkim pokazuje wspaniały przykład służby załogi „Pułaskiego” na rzecz bezpieczeństwa Ojczyzny. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza udowodnili, że stanowią wizytówkę polskiej Marynarki Wojennej. Uczestniczyli w licznych ćwiczeniach, które nie ograniczały się jedynie do akwenu Morza Bałtyckiego. Współpracowali z wieloma jednostkami, w tym sojuszniczymi. Mają na swoim koncie udział m.in. w międzynarodowych manewrach: Joint Warrior, Northern Coasts, Baltops, Dynamic Mongoose czy Orca. Trzy razy wchodzili w skład jednej ze stałych morskich grup szybkiego reagowania NATO – SNMG1 (2006, 2008, 2019). Ciągle w gotowości, każdego dnia stają na wysokości zadania, zdobywają doświadczenie i wyszkolenie.
Okręt podarowany Polsce przez rząd USA nieprzypadkowo otrzymał imię gen. Kazimierza Pułaskiego. Jednostka stała się symbolem wojskowej współpracy między Polską a USA, ale również żywym pomnikiem polsko-amerykańskiego bohatera, którego popularyzuje na całym świecie. Nadanie imienia fregacie było powodem nawiązania współpracy Marynarki Wojennej, a następnie dowództwa okrętu z Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Na chrzcie „Pułaskiego” w Gdyni w 2000 r. pojawiła się delegacja Warki, na czele z władzami samorządowymi, z przedstawicielami muzeum, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i Browaru Warka. Okręt i wareckie muzeum połączył patron. Owocem tej współpracy są wzajemne wizyty na uroczystościach i wydarzeniach, ale przede wszystkim edukacja młodzieży. Od 2006 roku ORP „Gen. K. Pułaski” i muzeum organizują wspólnie Konkurs historyczno-marynistyczny „Dwa oblicza Pułaskiego” dla uczniów szkół średnich z województwa mazowieckiego. Z biegiem lat konkurs zyskał dużą rangę, przyciąga młodzież z terenu całego Mazowsza, a nawet jeden z laureatów ukończył studia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i jako oficer w stopniu podporucznika marynarki podjął służbę w strukturach 3. Flotylli Okrętów.
Wieloletnia współpraca zespołu muzeum i marynarzy umożliwia młodzieży z centralnej Polski wizyty na okręcie, przyczynia się do popularyzacji wspólnego patrona i przypominania jak ważne jest bezpieczeństwo kraju.
Wystawa „PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO” prezentuje fotografie okrętu i załogi podczas służby, na wielu morzach świata. Dzięki uprzejmości dowództwa możemy eksponować również wiele oryginalnych obiektów i pamiątek z fregaty. Wierzymy, że pozwoli to zwiedzającym przenieść się myślami na pokład okrętu, a nawet na szerokie wody morza.
Dziś „PUŁASKI 272” współdziała z najlepszymi jednostkami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, co pozwala załodze zdobywać bogate doświadczenie i pokazuje zaangażowanie Marynarki Wojennej RP w kluczowe działania sojusznicze.
Gratuluję Dowódcy i Załodze ORP „Gen. K. Pułaski” 25. lat w NATO. Dziękuję za wieloletnią współpracę wszystkim Dowódcom fregaty oraz Członkom Załogi, których spotkaliśmy w naszej pracy. Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie wzajemne kontakty. Słowa szczególnych podziękowań kieruję do obecnego Dowódcy kmdr. por. Tomasza Teległowa za zaufanie, wypożyczenie obiektów i wszelką pomoc. Dziękuję ppor. mar. Bartoszowi Polakowi - koordynatorowi prac nad wystawą ze strony okrętu, a także kmdr. ppor. Arkadiuszowi Frączowi - wykładowcy Akademii Marynarki Wojennej, byłemu mechanikowi fregaty, fotografikom pracującym dla Marynarki Wojennej, w szczególności: Marianowi Kluczyńskiemu, Piotrowi Leoniakowi, Michałowi Pietrzakowi, którzy użyczyli praw do zdjęć i byli tak bardzo pomocni. Pochwała należy się wszystkim, którzy pracowali nad wystawą, a nade wszystko Kuratorowi Karolowi Kucharskiemu za pomysł, założenia scenariuszowe i determinację oraz całemu Zespołowi Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
Wszystkim Zwiedzającym życzę samych dobrych wrażeń, a zrealizowana wystawa niech będzie wyrazem naszego uznania i podziękowania dla ORP „Gen. K. Pułaski” za nieustającą gotowość, służbę dla Polski i naszego bezpieczeństwa.
Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
fot. Rafał Donica
https://muzeumpulaski.pl/podstrony#sigProIddcd4a6ab56
Kuratorzy wystawy: Iwona Stefaniak, Karol Kucharski
Teksty: Karol Kucharski
Redakcja: Iwona Stefaniak
Koordynator ze strony ORP „Gen. K. Pułaski”: ppor. mar. Bartosz Polak
Konsultacje:
kmdr por. Tomasz Teległów, kmdr por. rez. Paweł Werner,
kmdr ppor. Arkadiusz Frącz, ppor. mar. Bartosz Polak
Tłumaczenie: Joanna Łukasiak-Hołysz
Współpraca administracyjna, organizacyjna i techniczna:
Iwona Jagiełło-Mogielska, Marzena Kądrowska-Grochal, Aleksandra Wiąckiewicz,
Anna Trzaska, Janusz Kreczmański, Piotr Kupnicki, Krzysztof Perzyna,
Konrad Brynda, Marek Rokita, Dariusz Kaczmarek
Projekt scenografii wystawy, identyfikacja wizualna:
Kamila Schinwelska, Marcin Gwiazdowski / Elipsy
Aranżacja, produkcja wystawy:
Alena Trafimava / Artmontage
Dźwięk i muzyka na wystawie:
Kuba Szydło
Na wystawie wykorzystano fotografie:
Rafała Donicy, Mariana Kluczyńskiego, st. chor. szt. mar. Piotra Leoniaka, kpt. pil. Macieja Mieszkowskiego,
bsm. Michała Pietrzaka, kpt. mar. Damiana Przybysza oraz z archiwum: ORP „Gen. K. Pułaski”,
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, East News, Polskiej Agencji Prasowej,
U.S. Naval History and Heritage Command, Muzeum Miasta Gdyni
oraz ze zbiorów prywatnych Jerzego Drzemczewskiego.
Obiekty eksponowane na wystawie ze zbiorów:
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, ORP „Gen. K. Pułaski”
oraz ze zbiorów prywatnych kmdr. por. Tomasza Teległowa i kmdr. ppor. Kamila Borsuka.
Organizator: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Partner: ORP „Gen. K Pułaski”
Patronat honorowy:
Minister Obrony Narodowej – Władysław Kosiniak-Kamysz
Marszałek Województwa Mazowieckiego
Starosta Grójecki
Burmistrz Warki
Patronat medialny:
Wystawę dofinansowano ze środków
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Grójeckiego.
Plakat