WOW2018001

Na piętrze pałacu Pułaskich, w dwóch salach części zachodniej, od 4 grudnia 2015 roku prezentowana jest nowoczesna, multimedialna wystawa poświęcona historii Warki.

Ekspozycja „Warka - miasto dotknięte historią" ukazuje bogatą historię Warki – jednego z najstarszych miasteczek Mazowsza. Projekt koncepcyjny wystawy powstał w 2012 r. w oparciu o wieloletnie kwerendy i prace zespołu merytorycznego muzeum. W 2013 powstał projekt wykonawczy ekspozycji. Autorem projektu jest firma ARWENA - Ewa Świder-Grobelna i Adam Grobelny. Zarówno projekt koncepcyjny jak i projekt wykonawczy sfinansowała Gmina Warka.

Wystawę zrealizowano w 2015 roku dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Program Dziedzictwo Kulturowe, zadanie: wspieranie działań muzealnych, a także dotacji celowej Gminy Warka i Powiatu Grójeckiego. Sponsorem wystawy jest Grupa Żywiec – Browar WARKA.

Koncepcja wystawy zakłada ukazanie historii mazowieckiego miasteczka od jej początków do czasów współczesnych. W sali pierwszej zostały skupione zagadnienia związane z miastem w czasach pokoju oraz życiem społecznym, w sali drugiej przedstawiamy tematykę bitewno-wojenną (czasy wojny) dotykające miasto. Tematy i główne wątki zaprezentowane zostały w oparciu o ukształtowaną w przestrzeni, oś czasu. Jednocześnie są identyfikowane za pomocą odniesień do istniejących dziś w Warce nazw ulic, odpowiadających postaciom i wydarzeniom historycznym. Narracja ekspozycji została poprowadzona w ciekawy oraz wielowarstwowy sposób, z uwzględnieniem innowacyjnych trendów w muzealnictwie oraz autorskich instalacji scenograficznych. Dodatkowa warstwa ekspozycyjna przeniesiona została do rozwiązań multimedialnych, które wzbogacają, uatrakcyjniają i poszerzają ekspozycję.

Wystawa jest dostępna w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej). Przeznaczona jest dla szerokiej grupy odbiorców. Istotna część ekspozycji, w formie edukacyjnej, została skierowana do dzieci i młodzieży szkolnej. Zapraszamy do zwiedzania.

Fot. R. Donica

Wystawę sfinansowano ze środków:

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta i Gminy WARKA

Powiatu Grójeckiego

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Sponsorzy:

Grupa Żywiec SA – Browar WARKA

Prima Sp. z o.o.

Warwin SA

Twórcy wystawy „Warka miasto dotknięte historią”

Kurator wystawy / Iwona Stefaniak

Scenariusz wystawy, opracowanie merytoryczne / Iwona Stefaniak, Karol Kucharski

Współpraca / Ewa Bajoryńska, Janusz Kreczmański, Bartłomiej Kuna

Opieka merytoryczna, konsultacje, korekty tekstów / dr Remigiusz Matyjas

Tłumaczenie / Joanna Łukasiak Hołysz, Jacek Hołysz

Rekomendacje tekstów angielskich / Peter Obst

Projekt wystawy / ARWENA – Ewa Świder-Grobelna, Nela Mikołajewicz, Anna Pałgan

Nadzór autorski / Ewa Świder-Grobelna

Produkcja prezentacji multimedialnych - GLIP Sp. z o.o.

Dostawa, montaż i konfiguracja urządzeń multimedialnych - PROMEDIO Michał Bednarski

Realizacja elementów aranżacyjnych wystawy - Extend Vision Sp. z o.o

Na wystawie wykorzystano eksponaty i materiały ze zbiorów:

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Muzeum Narodowego w Warszawie

Biblioteki Narodowej w Warszawie

Filmoteki Narodowej w Warszawie

Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie

Biblioteki Narodowej w Berlinie

Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Warce

Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” w Warce

Parafii pw. Św. Mikołaja Biskupa w Warce

Parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Warce

Browaru Warka

PTTK Oddział im. W. Krawczyka w Warce

Szkół z terenu gminy Warka

Osób prywatnych

Mirosława Bieniasa, Katarzyny Cieplak, Jana Dygi, Piotra Gawrońskiego, Elżbiety Grzelewskiej, Władysława Gwardysa, Andrzeja Guta, Antoniego Konowrockiego, Hanny Kowalskiej, Wiesława Knyzia, Edwarda Kozłowskiego, Władysława Kozłowskiego, Tadeusza Kulawika, Doroty Lenarczyk, Barbary Luks, Jadwigi Martyniak, Ewy Pawelczyk, Matyldy Regulskiej, Aldony Rzeźnik, Bożeny i Tadeusz Rosłoniów, Daniela Sukniewicza, Konrada Tokarzewskiego, Karola Tudreja, Piotra Wojsy, Wiesławy Zielonki.

Waldemar Tereszkiewicz,

Janusz Kreczmański, Igor Dziedzicki, Witold Batte,

Waldemar Dąbrówka, Bartłomiej Kuna, Konrad Sękowski, Andrzej Zaręba

Krzesimir Dębski - Polonez husarii, Atak Kozaków

Witold Grzelewski – Tango Warka

Kuba Szydło-odgłosy wojny

Wywiadów do filmów udzielili

Wiesław Buczkowski

Marta Celary

Antoni Grzelewski

Edward Kozłowski

Władysław Kozłowski

Władysław Gwardys

Konsultacje merytoryczne dot. średniowiecznych mieczy

dr Jarosław Ościłowski

Roman Postek - Muzeum Zbrojownia w Liwie

Serdeczne podziękowania kierujemy dla twórców koncertu „Moje miasto”:

Wykonawcy

Miejska Orkiestra Moderato pod dyrekcją tamburmajorki Anny Kacprzyk

Bogdan Sabała, Kuba Szydło, Wojciech Koc, Maciej Zapart, Marek Wawro, Sławomir Klimczuk, Martyna, Sylwia i Damian Sabałowie, Stefan Posoch, Irena i Jacek Domańscy, Aldona Rzeźnik, Beata Ragan, Monika Wojciechowska, Zosia Wojciechowska, Kuba Domański, Michał Rzeźnik, Dariusz Rączka, chór dziecięcy ze Szkoły Podstawowej Nr 2 pod dyrekcją Marka Borowskiego, dźwiękiem opiekował się Artur Drabik.

Do prezentacje wykorzystano fotografie ze zbiorów Jacka Matlakowskiego i Waldemara Tereszkiewicza

Scenariusz i reżyseria koncertu

Anna i Leszek Owczarczykowie, Bogdan Sabała