Dla nauczycieliWiemy, jak bardzo trudno wyjść z uczniami na zewnątrz. Coraz więcej zadań do zrealizowania, ograniczona ilość godzin, przeładowany program. I jeszcze proponujemy wyjście do Muzeum. Może jednak warto?

Edukacja muzealna rozwija kreatywność uczniów, poszerza ich horyzonty poznawcze, uczy otwartości, lokalnego patriotyzmu, pobudza aktywności. Wizyta w muzeum pomaga w realizacji podstawy programowej i wzbogaca metody nauczania.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia z klasą Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i uczestniczenia w lekcjach muzealnych opracowanych przez nasz zespół. Tematy naszych lekcji muzealnych i warsztatów powstają w niepowtarzalnej przestrzeni zespołu pałacowo-parkowego w Winiarach. Są inspirowane niezwykłym życiorysem Kazimierza Pułaskiego – polsko-amerykańskiego bohatera, jednego z najzdolniejszych żołnierzy XVIII w. Rzeczypospolitej, ale także bogatą historią XVIII wieku, dziejami regionu południowego Mazowsza, powiatu grójeckiego i Warki. Od wielu lat tematem zainteresowania muzeum są wybitni Polacy, emigrujący na przestrzeni dziejów do Ameryki. Dlatego w naszym muzeum uczniowie poznają nie tylko losy Kazimierza Pułaskiego, ale również takich wielkich postaci jak: Tadeusz Kościuszko, Ignacy Jan Paderewski czy Helena Modrzejewska.

Podczas spotkań muzealnych uczniowie mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat XVIII - wiecznej sztuki, historii, dawnych obyczajów. Dowiedzą się czym jest patriotyzm, muzeum, zabytek, ale nade wszystko wykształcą w sobie bardzo ważną umiejętność – obycia z tematem przeszłości, przemijania czasu, z przedmiotem muzealnym. W przyswojeniu i rozumieniu tych trudnych zagadnień pomogą nasi przewodnicy i edukatorzy muzealni.

Zachęcamy Państwa do poprowadzenia własnych zajęć we wnętrzach pałacu Pułaskich, zapraszamy na spacer po parku. Przemierzając ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą do rzeki, uczniowie poznają faune i florę doliny Pilicy, rozpoznają gatunki drzew i ptaków, o których słyszały na lekcji przyrody. W naszym muzeum znajdziecie Państwo temat na godzinę wychowawczą, rozmowę o regionie, o swojej małej Ojczyźnie, ale także lekcję przyrody czy rozmowę o ekologii.

Serdecznie zapraszamy.

 

Oferty edukacyjne w dziale "Do pobrania".