Poznaj Standardy Ochrony Małoletnich obowiązujące w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Celem przyjęcia standardów jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim, dbałość o ich dobro, uwzględnianie ich potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.

Zachowania niedozwolone:

stosowanie agresji i przemocy fizycznej, słownej, psychicznej oraz seksualnej,
naruszenie nietykalności osobistej,
obrażanie, upokarzanie, lekceważenie i zawstydzanie, używanie wulgaryzmów,
obraźliwe gesty, niestosowne żarty, niestosowne wypowiedzi, zmuszanie do podejmowania niewłaściwych działań,
dyskryminacja ze względu na stan zdrowia, potrzeby rozwojowe i edukacyjne

Gdzie szukać pomocy?
116-111 | telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, bezpłatny, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godz. na dobę
800-12-12-12 | dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatny, czynny w każdą środę i czwartek w godz. 17.00–19.00
112 | telefon alarmowy
997 | Policja
486672267 w 25| Koordynator ds. standardów ochrony małoletnich w Muzeum

Standardy Ochrony Małoletnich  dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej

 


  

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
 wersja skrócona

  1. Pracownicy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce (dalej Muzeum) oraz inne osoby, z którymi Muzeum współpracuje, mające w ramach swoich obowiązków bezpośredni kontakt z małoletnimi, czyli osobami poniżej 18 roku życia, działają przede wszystkim dla dobra małoletnich i traktują małoletnich z szacunkiem.
  2. Pracownicy Muzeum:

       - nie stosują przemocy wobec małoletnich,
       - nie zawstydzają ich,
       - nie lekceważą i nie obrażają
       - starają się rozmawiać z nimi w sposób dostosowany do sytuacji i wieku.
       - podnoszą głos tylko wtedy, gdy jest to konieczne (np. w sytuacji zagrożenia).

  1. Bezpośredni kontakt pracownika Muzeum z małoletnim nie może być niejawny lub ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek nagrodą, ani wynikać z relacji podporządkowania.
  2. Pracownicy Muzeum nie kontaktują się z małoletnimi z wykorzystaniem prywatnych kanałów komunikacji bez wiedzy opiekunów małoletnich (rodziców lub innych opiekunów, którzy za nich odpowiadają).
  3. W przypadku, gdy pracownicy Muzeum dostrzegą, że małoletni może być krzywdzony przez innego małoletniego lub jakąkolwiek osobę dorosłą, powiadomią o tym osoby odpowiedzialne w Muzeum, a jeśli będzie taka potrzeba, również odpowiednie służby.
  4. Dyrektor Muzeum lub osoba podejmująca interwencję przeprowadzi rozmowę z opiekunami małoletniego i wskaże, gdzie można szukać pomocy.
  5. Pracownicy Muzeum zapewniają ochronę danych osobowych i wizerunku małoletniego. Utrwalenie wizerunku małoletniego wymaga zgody opiekuna. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy małoletni jest elementem większej grupy (np. zgromadzenia, publicznego wydarzenia) – wtedy zgoda nie jest potrzebna.
  6. Osobą nadzorującą stosowanie Standardów w Muzeum jest wyznaczony przez Dyrektora specjalista do spraw edukacji i obsługi zwiedzających.
  7. Małoletni podczas wizyty w Muzeum nie uzyskują dostępu do urządzeń elektronicznych i Internetu, jednak pracownicy Muzeum – edukatorzy – w miarę możliwości sprawują nadzór nad sposobem korzystania z Internetu przez małoletnich na własnych urządzeniach.
  8. Każdy pracownik Muzeum musi znać i stosować Standardy.
  9. Małoletni i ich opiekunowie przed wzięciem udziału w wydarzeniach, lekcjach, warsztatach i zorganizowanym zwiedzaniu wystaw zapoznają się z treścią Standardów.
  10. Standardy w wersji pełnej i skróconej są umieszczone: w wersji drukowanej w holu przy kasie Muzeum (CEM) oraz na stronie internetowej Muzeum.

Podstawa prawna: Ustawa z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 560) – art. 22c, art. 22b, Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606) – art. 7 pkt 6.