Bonczyk MKP 5W sobotni wieczór, 30 kwietnia odbył pierwszy w tym roku, a XXVI już koncert z cyklu „Wieczór z Kulturą”.

„Absolutnie, czyli Bończyk śpiewa Młynarskiego” tak zatytułowany był recital autorskich piosenek niezapomnianego Wojciecha Młynarskiego (1941-2017) przygotowany przez Jacka Bończyka - aktora, autora tekstów, scenarzystę i reżysera spektakli muzycznych. Była to prawdziwa uczta dla ucha - ponadczasowe piosenki Młynarskiego we wspaniałej interpretacji mistrza piosenki aktorskiej Jacka Bończyka, który – jak pisał sam Wojciech Młynarski: „posiada wyjątkowe predyspozycje do zajmowania się piosenką aktorską. Po pierwsze jest utalentowany. Po drugie ma gruntowne przygotowanie zawodowe, jest dobrym aktorem dramatycznym. Po trzecie jest muzykalny i po czwarte wreszcie – posiadł w znacznej mierze umiejętność najtrudniejszą połączenia tego wszystkiego w sceniczny skrót. Bo piosenka aktorska bazuje na owym skrócie, jest tym rodzajem teatru, gdzie wszystko dzieje się szybko, na zagranie całej roli przypada nie więcej niż trzy minuty.”

To wszystko zgromadzona publiczność mogła podziwiać na scenie. Recital rozpoczął utwór „Jak należy rozpocząć cyrkowe przedstawienie…”, który wprowadził zgromadzoną publiczność w atmosferę typową dla satyrycznej twórczości Młynarskiego. Artysta przygotował kilkanaście znanych i lubianych przez pokolenia Polaków piosenek, wśród nich znalazły się m.in.: tytułowa „Absolutnie”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Jesteśmy na wczasach”, „Ogrzej mnie”, „Róbmy swoje”, „Bynajmniej” Piosenki te w jego wykonaniu były niepowtarzalnymi kreacjami aktorskimi przenoszącymi słuchaczy do specyficznych światów stworzonych w utworach Młynarskiego.

Jacek Bończyk wielokrotnie współpracował z Wojciechem Młynarskim, zrealizował z nim wiele wspólnych przedsięwzięć, dzięki temu brawurowe wykonania piosenek Młynarskiego okraszone były anegdotami i zabawnymi historyjkami o nim samym i okolicznościach powstania wielu prezentowanych utworów. Koncert dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i doznań. Oczywiście nie obyło się bez wspólnego śpiewania (utwór napisany przez Młynarskiego dla Skaldów „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”) i bisów.

Na scenie artyście towarzyszyli Konrad Wantrych (fortepian) oraz Wojciech „Gumiś” Gumiński (kontrabas), którzy stworzyli niezwykłą oprawę muzyczną. Już wkrótce zapraszamy Państwa na kolejne koncerty z cyklu „Wieczór z Kulturą”.

fot. Piotr Kupnicki