Dzeń Kazimierza Pułaskiego 2021 007W roku obchodów 700-lecia Warki, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zaprasza na wystawę Przegląd 2021. Twórczość artystyczna Warki na 700-lecie miasta.

Prezentujemy prace 16 artystek i artystów: malarzy, rysowników, grafików, ceramików. Swoją twórczość zdecydowali się pokazać u nas: Anna Batte, Dariusz Bajoryński Andrzej Barszcz, Małgorzata Chojnacka, Barbara Ignacak,, Jolanta Kazana, Jakub Kijuc, Katarzyna Kwiatkowska, Kazimierz Królik, Dariusz Leszczyński, Jacek Matlakowski, Dominika Wemberger, Luiza Wemberger, Milena Podlasek, Sławomir Ragan, Edyta Romanowska.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w przeszłości wielokrotnie przypominało miejscowych twórców na wystawach zbiorowych i indywidualnych, aby ocalić od zapomnienia, uwiecznić, ale także podziękować za wkład w lokalną kulturę.

Tegoroczna wystawa jest szczególna ze względu na jubileuszowy rok 700-lecia Warki. Potraktowaliśmy ją jako przegląd dzieł artystów, którzy żyją wśród nas. W grupie prezentowanych twórców są profesjonaliści, wykształceni pod okiem znanych i cenionych artystów, ale również amatorzy, tworzący z potrzeby serca, ludzie wielkiej pasji. Wszyscy pozostawiają po sobie trwały ślad - dzieła malarskie, graficzne, ceramiczne, rzeźbiarskie. To świadectwo epoki i miejsca, w którym przyszło im żyć i tworzyć. Zostali obdarzeni szczególną wrażliwością na wszystko co ich otacza i dotyka. Posiadają zdolność umysłu do głębszego analizowania i wnikliwej obserwacji. To ona pozwala im dostrzegać więcej i przelewać wrażenia na własne dzieła. Przeglądając ich prace widzimy zachwyt naturą, w wielu pracach pojawiają się krajobrazy znad Pilicy, kwiaty, woda; przyroda ma dla nich ogromne znaczenie. Na wystawie znalazły się również martwe natury, ale też kompozycje abstrakcyjne, których podłożem jest analiza przestrzeni. Wśród prezentowanych prac zobaczyć możemy portrety, ale także obrazy o tematyce sakralnej. Trójka ceramików pokazuje nam bardzo atrakcyjne naczynia i rzeźby. Wystawa będzie otwarta do 19 grudnia 2021.

Dziękuję wszystkim Artystom, że zechcieli obdarzyć zaufaniem Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Wszystkim Zwiedzającym życzę samych pozytywnych wrażeń i zapraszam na przegląd jakże bogatej, barwnej i różnorodnej twórczości artystów Warki, w roku jubileuszu 700-lecia.

Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce

 

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/812-przeglad-2021-tworczosc-artystyczna-warki-3#sigProId8fb0d64fe1