olbinski2016 022

1-15 kwietnia 2016, American Corner Radom, Galeria Łaźnia Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy zaprezentować publiczności kolekcje plakatów Rafała Olbińskiego – znakomitego polsko-amerykańskiego artysty. 1 kwietnia 2016 r. w Galerii Łaźnia, American Corner Radom, odbył się wernisaż wystawy Rafała Olbińskiego pt. „OPERA I NIE TYLKO”. W otwarciu wystawy wzięła udział dyrektor naszego muzeum – Iwona Stefaniak. Wśród gości wernisażu był m.in.: Christopher Midura – Radca ds. prasy i kultury Ambasady USA w Polsce.

Plakaty i ilustracje to zbiory Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Znaczną część ekspozycji stanowią wielokrotnie nagradzane plakaty wykonane na zamówienie słynnych amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera, Cincinnati Opera). Prace takie jak: ''La Traviata'', ''Salome'' czy ''Rigoletto'' zajmują trwałe miejsce w światowej historii plakatu.

Rafał Olbiński – ilustrator, plakacista, malarz i edukator. Urodzony w Kielcach w 1945 roku. W 1969 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych AP, gdzie szybko dał się poznać jako znakomity ilustrator i malarz. Od 1985 r. wykłada na wpływowej Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku.

Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach czasopism „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „The New Yorker”, „Atlantic Monthly”, „Playboy”, „Omni”. Jest twórcą licznych plakatów dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera). W 2002 r. udanie zadebiutował w roli twórcy scenografii operowej do przedstawienia Don Giovanniego w Filadelfii. W roku 2003 został Honorowym Obywatelem swojego rodzinnego miasta - Kielc.

Za swoje ilustracje, plakaty i obrazy otrzymał wiele prestiżowych nagród. W 1994 r. zdobył w Paryżu międzynarodowego Oskara za najbardziej znaczący, niezapomniany Plakat Świata Prix Savignac. W 1995 r. jego projekt został wybrany na plakat Nowy Jork Stolicą Świata przez jury pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Giulianiego. Obrazy Olbińskiego znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej (Biblioteka Kongresu, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation), a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Australii.

Organizatorzy: AMERYKAŃSKIE CENTRUM KULTURY I INFORMACJI AMERICAN CORNER RADOM, „ŁAŹNIA” RADOMSKI KLUB ŚRODOWISK TWÓRCZYCH I GALERIA

Współorganizator: MUZEUM IM. K. PULASKIEGO W WARCE

Partner: AMBASADA STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI W WARSZAWIE

Wystawa czynna w dniach 1 – 15 kwietnia. Wstęp wolny.

Gorąco polecamy.