Warning: exif_read_data(Brzozowski_Muzeum_Warka.png): File not supported in /nowastrona/plugins/content/jw_sigpro/jw_sigpro/includes/helper.php on line 294

Warning: exif_read_data(Tytus-FB-Brzozowski.png): File not supported in /nowastrona/plugins/content/jw_sigpro/jw_sigpro/includes/helper.php on line 294

Brzozowski Muzeum WarkaWspólnie z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA zapraszamy w podróż śladami polskiego dziedzictwa poza granicami naszego kraju.

Przewodnikiem podczas tej wyprawy jest znany polski artysta Tytus Brzozowski, który na zlecenie Instytutu POLONIKA stworzył cykl malarski obejmujący trzynaście obrazów. Dwanaście prac przedstawia miasta w różnych częściach świata i znajdujące się w nich miejsca czy obiekty stanowiące materialne ślady obecności Polaków za granicą. Ostatnia praca jest kolażem wybranych poloników z każdego z malowanych miast.

Kolorowe akwarele ukazują wytypowane przez Instytut miasta w charakterystyczny dla artysty sposób. Brzozowski – doświadczony architekt i niezwykły akwarelista – w swoich pracach eksploruje temat przestrzeni miejskiej. Przetwarza zastaną rzeczywistość i podejmuje grę z perspektywą, często łącząc ze sobą oddalone od siebie obiekty. To zestawienie budynków, mostów i pomników oraz umiejscowienie ich na różnych poziomach sprawia, że przed oczami widza powstaje nowy, fantazyjny obraz miasta. W akwarelowych metropoliach istotną rolę odgrywają obecne w nich historyczne nawarstwienia oraz relacje między elementami architektonicznymi. Przestrzeń nie jest pozbawiona czynnika ludzkiego. Na obrazach pojawiają się przechodnie, namalowani często w nietypowych, zaskakujących miejscach, a działanie to otwiera pole do rozważań na temat związku człowieka z miastem, w którym żyje. Zarówno postaci, jak i inne detale prac zachęcają odbiorcę do bliższego przyjrzenia się obrazom, podkreślając tym samym rolę ukrytych znaczeń w wielkiej przestrzeni miejskiej.

W tym samym duchu Tytus Brzozowski stworzył trzynaście prac opowiadających o polskiej obecności za granicą w ramach współpracy z Instytutem POLONIKA. Jego artystyczne praktyki sprawiły, że stał się doskonałym kandydatem do współtworzenia projektu o miastach, w których środek ciężkości został przeniesiony z ikonicznych budynków na liczne obiekty stanowiące część polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Charakterystyczny styl Brzozowskiego i jego spojrzenie na przestrzeń miejską pozwoliły w intrygujący oraz fantazyjny sposób połączyć wybrane miejsca w każdym z miast. Widoczne na obrazach zestawienie ukazuje nie tylko zaskakującą liczbę obiektów, lecz także wskazuje na konteksty historyczne i powiązania między nimi. Niewiele osób wie, jak wiele ważnych miejsc dla polskiej społeczności znajduje się poza granicami kraju.

Tytus Brzozowski jest malarzem, architektem oraz twórcą fantastyczno-baśniowych murali zdobiących ulice stolicy. Jego dzieła powstające w pracowni na warszawskiej Pradze, są jak zaproszenie do surrealistycznej podróży przez świat baśniowy choć „ubrany” w prawdziwe dekoracje.

W Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego można obejrzeć 13 obrazów autorstwa Tytusa Brzozowskiego. To jego artystyczna wizja miast, w których można znaleźć poloniki: od Chicago i Padwy przez Lwów, Tbilisi po urokliwy i wyjątkowy dla historii naszego kraju Raperswil.

Opieka merytoryczna: Dorota Janiszewska-Jakubiak
Kurator wystawy: Anna Ekielska
Pomysłodawca projektu: Karolina Sałajczyk
Koordynator projektu: Jakub Krzeszowski
Koordynator ze strony Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego: Iwona Stefaniak


Wystawa czynna od 15 stycznia do 13 marca 2022 roku. Serdecznie Zapraszamy!

 

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://muzeumpulaski.pl/wydarzenia/wystawy/830-wystawa-tytus-brzozowski-12-miast#sigProIdac8cdf90bb