ŁĄCZY NAS PUŁASKI.

Artyści Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego

5Mamy zaszczyt i przyjemność przybliżyć Państwu działalność artystyczną nauczycieli akademickich Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Od ponad 30 lat placówka kształci młode talenty na kierunkach artystycznych. Kadrę wydziału tworzy zespół znakomitych artystów. Są wśród nich doświadczeni wykładowcy, którzy od początku budowali mocne fundamenty nauczania artystycznego w Radomiu, jak również młoda, dobrze wykwalifikowana i utalentowana grupa znawców sztuki.

Swoje dzieła zgodzili się zaprezentować w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce: Tomáš Agat Błoński – fotografik, malarz i grafik, kurator i organizator wystaw; Andrzej Brzegowy – grafik, malarz, rzeźbiarz, autor tekstów o sztuce; Mariusz Dański – grafik, prodziekan Wydziału Sztuki, kierownik Katedry Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych; Norbert Kocun – architekt i projektant wnętrz, wykładowca w Katedrze Architektury Wnętrz; Michał Kurkowski – grafik warsztatowy i użytkowy; Aleksandra Kwiecień – architektka wnętrz i designerka; Bożena Klimek-Kurkowska – rzeźbiarka, wykładowczyni w Pracowni Rzeźby; Kazimierz Mirosław Łyszcz – malarz, filozof i teoretyk sztuki; Andrzej Markiewicz – grafik warsztatowy i malarz, dziekan Wydziału Sztuki; Łukasz Nawrot – architekt wnętrz i fotograf, wykładowca w Katedrze Architektury Wnętrz; Marcin Noga, który prowadzi zajęcia z zakresu grafiki komputowej i fotografii analogowej; Katarzyna Nowicka-Urbańska – wykładowczyni rysunku i malarstwa; Aleksander Olszewski – malarz, profesor zwyczajny, twórca i pierwszy dziekan Wydziału Sztuki; Maria Orzechowska-Ochnia – adiunkt w Katedrze Architektury Wnętrz i Wzornictwa Ubioru; Katarzyna Pietrzak – graficzka, desingerka, malarka, adiunkt w Katedrze Projektowania i Grafiki; Adam Romaniuk – grafik warsztatowy, cyfrowy i projektowy, prowadzi Pracownię Grafiki Cyfrowej; Łukasz Rudecki – malarz, autor wielkoformatowych murali, profesor malarstwa; Katarzyna Stopka – malarka, asystentka w Katedrze Grafiki i Projektowania, Jan Trojan – profesor tytularny, malarz, rysownik i grafik cyfrowy; Mirosław Urbański – architekt wnętrz i projektant; Artur Wąsowicz – rzeźbiarz, ceramik i rysownik; Hanna Wojdała-Markowska – kierowniczka Katedry Architektury Wnętrz i Wzornictwa Ubioru; Paweł Woźniak – asystent Katedry Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych. Wiele osobowości artystycznych połączyło miejsce edukacji młodego pokolenia, które skutecznie oddziałuje na środowisko społeczno-kulturalne ziemi radomskiej.

Z Uniwersytetem Radomskim łączy nas Patron – Kazimierz Pułaski. 45 lat temu 7 września 1979 roku nieprzypadkowo nadano imię polsko-amerykańskiego bohatera radomskiej szkole wyższej, bo przecież dzielny konfederat barski zaznaczył swoją obecność w Radomiu. Dokładnie 30 października 1771 r. syn starosty wareckiego wkroczył do miasta na czele oddziału konnicy i spędził tu noc, po czym pod Skaryszewem stawił czoła Rosjanom, a bitwa przeszła do historii jako jedna z najważniejszych potyczek, w której dowodził Kazimierz Pułaski. Przyszły bohater dwóch narodów został ranny w rękę i wielce prawdopodobne, że wówczas by zginął, gdyby jeden z jego żołnierzy nie oddał mu konia umożliwiając ocalenie. Choć konfederaci ostatecznie zostali pokonani, wydarzenie przeszło do historii.

Kazimierz Pułaski – nieustraszony i odważny, bohater „dwóch narodów” i „dwóch kontynentów”, nazywany „rycerzem wolności”, przypomina po dziś dzień o najcenniejszych wartościach człowieka zdeterminowanego w walce o niepodległość. Jeszcze za życia stał się symbolem buntu przeciw uciskowi. Przyświecały mu ideały, tak bliskie wszystkim młodym ludziom, szczególnie w tych przełomowych czasach.

Radomianie pamiętają o Pułaskim, poza patronowaniem uniwersytetowi i jednej ze szkół podstawowych, jego imieniem nazwano ulicę, a kiedy w 2001 r. przeprowadzono ankietę z pytaniem co powinno stanąć przed „Sezamem” (znanym domem handlowym w centrum Radomia), mieszkańcy odpowiedzieli m.in., że pomnik generała Kazimierza Pułaskiego. W 2015 roku, z okazji 270. rocznicy urodzin Pułaskiego wspólnie z uniwersytetem zorganizowaliśmy międzynarodową konferencję naukową pt. „Kazimierz Pułaski i jego czasy w historii, literaturze, kulturze. W 270. rocznicę urodzin”.

Tym razem, w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego pragniemy przybliżyć Państwu artystyczne osiągniecia kadry Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego. Edukacyjne, naukowe i artystyczne cele uczelni zbieżne są z działalnością muzeum, a jubileusz 30-lecia wydziału w 2023 roku i obchodzone w tym roku 45-lecie nadania uczelni imienia Kazimierza Pułaskiego, stały się impulsem do podjęcia po raz kolejny współpracy miedzy instytucjami.

Niech ta prezentacja wspaniałego dorobku artystycznego kadry Wydziału Sztuki, współczesnych dzieł malarstwa, grafiki, rzeźby czy fotografii, wzbogaci wizytę w historycznym Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego o nowe doznania emocjonalne i pozwoli bliżej przyjrzeć się współczesnemu światu. „Zarówno sztuka, jak i ojczyzna, same przez się niewiele znaczą. Znaczą one bardzo wiele, gdy człowiek poprzez nie, wiąże się z istotnymi, najgłębszymi wartościami bytu” – pisał Witold Gombrowicz.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji wystawy. Dziękuję za zaufanie i współpracę Rektorowi prof. dr. hab. Sławomirowi Bukowskiemu oraz Dziekanowi Wydziału Sztuki prof. dr. hab. Andrzejowi Krzysztofowi Markiewiczowi. Podziękowania kieruję do wszystkich Artystów, którzy zechcieli podzielić się z nami swoją twórczością. Jestem wdzięczna całemu Zespołowi Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, bez którego nie byłoby żadnej ekspozycji.

Wszystkim Zwiedzającym życzę jak najwięcej pozytywnych emocji.

Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

 

Wystawa ŁĄCZY NAS PUŁASKI.
Artyści Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego.
Czynna od 7 07 – do 13.10 2024 r.
Wernisaż 7 07 2024 r.
Partner wystawy: Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego

 

plakat wystawa UR Warka

 

 fot. Rafał Donica