akademia polonijna 001W piątkowy wieczór 6 września odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Akademia Polonijna, gościliśmy w Muzeum Joannę Sokołowska – Gwizdka – pisarkę, dziennikarkę polonijną, członka Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, wiceprezydent Austin Polish Society, która od 2001 r. mieszka na stałe za granicą (Toronto, potem New Jersey, a obecnie w Austin w Teksasie).

Tematem spotkania była opowieść o dwóch wspaniałych aktorkach na emigracji – Helenie Modrzejewskiej i Marii Nowotarskiej, którym Joanna Sokołowska poświeciła swoje dzieła. Podczas spotkania, publiczność mogła nie tylko poznać kolejną, wybitną osobowość, która zajmuje się tematyką kultury na emigracji, ale również dowiedzieć się wielu mało znanych epizodów z życia Heleny Modrzejewskiej, także o wciąż mało docenianej w Polsce - Marii Nowotarskiej. Dzięki prezentacji mogliśmy zobaczyć przedmioty związane z postacią Madame Modjeskiej, z prywatnej kolekcji Pani Joanny, na którą składa się wiele cennych pamiątek m.in. serwis porcelanowy czy flakon perfum. Otrzymaliśmy ogrom wiedzy i ciekawostek o aktorkach oraz tworzeniu teatru na emigracji.
Kierujemy serdeczne podziękowania dla Pani Joanny Sokołowskiej-Gwizdka za spotkanie i mamy nadzieję na dalszą współprace.