narodowe czytanie plakatW niedzielę 16 września o godz. 16.00 rozpocznie się warecka odsłona Narodowego Czytania. Na tarasie przy wejściu do Café Savannah zaproszeni goście będą prezentować „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

To już siódma odsłona prezydenckiej akcji promującej czytelnictwo. Prezydent RP Andrzej Duda stwierdził: „[…] wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, […] była też formą uczczenia jubileuszu” [niepodległości].

Miejsce imprezy nie jest przypadkowe. Organizatorzy chcieli, nawiązać do przedwojennych intelektualnych spotkań w kawiarniach oraz pokazać, że lekturze można oddawać się wszędzie – zwłaszcza w parku na Winiarach.

W programie nie zabraknie krótkiego programu artystycznego w wykonaniu Dariusza Rączki oraz duetu gitarowego Bogdana Sabały i Sławomira Klimczuka.

„Przedwiośnie” zostało opublikowane w 1924 r. – pod koniec życia Żeromskiego. Powieść, o ściśle politycznym charakterze, odnosiła się do nadziei i obaw jakie towarzyszyły rodzącej się Polsce.

Dziękujemy za inicjatywę Wiesławowi Czerwińskiemu – Radnemu Powiatu Grójeckiego, a także Księgarni Szkolnej Wojtas i Dyrektorowi Browaru Warka za pomoc w organizacji spotkania.