wyklad Mickiewicz13 lutego miał miejsce w muzeum wykład otwarty, w którym Katarzyna Węglicka przedstawiła kresowe wątki w literaturze jednego z najważniejszych polskich pisarzy – Henryka Sienkiewicza. Prelekcja połączona z prezentacją zdjęć przyciągnęła blisko 150 osób, dla których lektura „Trylogii” już nigdy nie będzie taka sama.

Prelegentka skupiła się na prezentacji miejsc, które pojawiały się w książkach noblisty. Tym samym uczestnicy mogli już nie w wyobraźni, ale na własne oczy zobaczyć miejsca, w których pojawiali się główni bohaterowie Trylogii. Zdjęcia Kamieńca Podolskiego, Zbarażu, czy Upity konfrontowała z wydarzeniami Ogniem i mieczem, Potopu, Pana Wołodyjowskiego. Na mapach zaznaczyła szlak, który miał przebyć sam Kmicic. Nie zabrakło też wątku szczególnie interesującego dla muzeum – miejscowości Bar na Podolu. Tam 250 lat temu zawiązano konfederację, do której przystąpił patron instytucji – Kazimierz Pułaski.

W wykładzie udział wzięli przedstawiciele Uniwersytetu Otwartego w Grójcu (60 os.), Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warce (25 os.) oraz uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce (50 os.). Po wykładzie uczestnicy mogli wziąć udział w zwiedzaniu muzeum, gdzie na sali poświęconej Helenie Modrzejewskiej można zobaczyć portret Henryka Sienkiewicza. Literat w 1876 r. udał się wraz z aktorką w podróż do USA.

Katarzyna Węglicka doktoryzuje się z zakresu historii sztuki na PAN w Warszawie. Jest też przewodnikiem turystycznym. Jak sama przyznaje – pochodzi z Mławy, ale sercem z Kresów. Miejsce te zwiedziła wszerz i wzdłuż robiąc ponad 70 tys. zdjęć. Część z nich zaprezentowano w Warce. W 2015 r. ukazała się jej najnowsza książka Polacy z kresów: znani i nieznani.

Organizatorem spotkania był Uniwersytet Otwarty w Grójcu, partnerem zaś Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.