oratorium Pulaski2019W sobotę 28 września, w Strzyżowie, nad Wisłokiem, woj. podkarpackie, odbędzie się premiera Oratorium „Kazimierz Pułaski”. Miejscem koncertu będzie kolegiata strzyżowska, gdzie wg miejscowej legendy miał przebywać Kazimierz Pułaski podczas walk konfederackich.

Muzykę do oratorium na część Kazimierza Pułaskiego napisał Włodzimierz Korcz, a słowa Monika Partyk. Dzieło wykonają: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny, Grzegorz Wilk, Andrzej Ferenc, Włodzimierz Korcz, a także Strzyżowski Chór kameralny, chór „Akord” ZNP i SCK w Mielcu, Podkarpacki Chór Męski, Przemyska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Grzegorza Oliwy.
Organizatorami wydarzenia są: Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie, Burmistrz Strzyżowa oraz Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała w Strzyżowie.
Inspiracją do powstania dzieła jest 250. rocznica wydarzeń związanych z konfederacją barską na ziemi strzyżowskiej. W miejscowej tradycji istnieje taki przekaz, który mówi, że po bitwie na Pobitnem rozproszeni konfederaci barscy zebrali się w Strzyżowie w kościele parafialnym 15 sierpnia 1769 r. W nabożeństwie miał uczestniczyć Kazimierz Pułaski.
Powstanie Oratorium „Kazimierz Pułaski” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W premierze w Strzyżowie weźmie udział również dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego Iwona Stefaniak.

 

Kościół w Strzyżowie - wzniesiono w XV w. Zniszczony w XVII wraz z miastem przez wojska Jerzego Rakoczego. Odbudowany po 20 latach. Wieża częściowo spalona w 1895 roku, odbudowana w 1897 roku jako murowana, z dzwonem z 1613 r. Strzyżowska fara to gotycki kościół, murowany z tzw. łamanego kamienia o długim trójnawowym prezbiterium, zamkniętym trójbocznie. Wnętrze świątyni przekształcone i wyposażone przez stulecia zadziwia rozmaitością szczegółów współtworzących niepowtarzalny klimat. Ołtarz główny pochodzi z XVIII w. Ołtarz Niepokalanego Poczęcia NMP z połowy XVII w., umiejscowiony jest po prawej stronie przed prezbiterium. W jego centrum znajduje się bardzo ważny dla Strzyżowian i objęty kultem obraz Matki Bożej Strzyżowskiej. Wiążą się z nim jedne z ważniejszych wydarzeń historycznych tych ziem. Jak pisał ks. A. Sikora w „Krótkiej historii”, „przed obrazem Matki Bożej Niepokalanej w Strzyżowie odbyło się zaprzysiężenie konfederatów barskich, a Kazimierz Pułaski, dwukrotnie ocalony za przyczyną Matki Bożej Niepokalanej, polecił do nowo poświęconego sztandaru dodać podobiznę Matki Bożej Strzyżowskiej”.

Za: www.strzyzow.pl

oratorium Pulaski2019 plakat