Moniuszko 21 września o godz. 18.00 zapraszamy Państwa na XXI „Wieczór z Kulturą". W programie koncert pt. „Stanisławowi Moniuszce – w 200-lecie urodzin" w wykonaniu artystów warszawskiej sceny operowej i operetkowej: Grażyna Mądroch – sopran koloraturow,y Ewa Mikulska – kontralt, Maciej Ufniak – tenor, Ryszard Morka – bas, Adam Sychowski – fortepian, Stanisław Banasiuk – słowo mówione.

W 2019 roku mija 200 lat od urodzin Stanisława Moniuszki – kompozytora, dyrygenta, organisty, twórcy polskiej opery narodowej. W hołdzie Wielkiemu Polakowi, wybitnej postaci, Sejm RP ogłosił rok 2019 „Rokiem Stanisława Moniuszki”.

1 września przybliżymy Państwu najpiękniejsze arie i duety z oper oraz śpiewników domowych Moniuszki, przeplatane jego biografią. Wykonawcy koncertu to znamienici artyści związani z Operą Narodową, Warszawską Operą Kameralną oraz Filharmonią Narodową.

- Bilety na koncert w cenie 70 zł od osoby będzie można nabyć przez Internet pod adresem rezerwacja@muzeumpulaski.pl lub w kasie muzeum: tel. 48 667 20 20 w. 21
- Miejsca rezerwujemy wg kolejności zgłoszeń.
- Obowiązują stroje wizytowe.
- W cenę biletu wliczono wino i przekąski.

INFORMACJE O ARTYSTACH:

koncert Moniuszko01Grażyna Mądroch – sopran koloraturowy, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Wykonuje partie m.in. W.A. Mozarta, G. Verdiego i G. Rossiniego. Jest uczennicą i pierwszą dyplomantką znakomitej śpiewaczki koloraturowej – Bogny Sokorskiej. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, brała udział w wielu Festiwalach polskich i zagranicznych.

Ryszard Morka – bas, absolwent Warszawskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w klasie Edmunda Kossowskiego. Jeszcze podczas studiów debiutował w przedstawieniu szkolnym partią Ariodatesa w operze „Kserkses” F. G. Haendla, na scenie kameralnej Teatru Wielkiego. Rok póżniej, w 1978 został solistą warszawskiej sceny operowej. Wśród partii basowych, które wykonywał na scenie Teatru Wielkiego znalazły się m.in.: Rocco – Fidelio Beethovena, Orovesco – Norma Belliniego, Doktor – Wozzeck Berga, Raimondo – Łucja z Lammermoor Donizettiego, Kreon – Edyp Enescu, Zbigniew i Skołuba – Straszny dwór Moniuszki.

Ewa MikulskaEwa Mikulska – kontralt, wykonuje partie mezzosopranowe, altowe i kontraltowe. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. W swoim repertuarze posiada utwory z różnych epok, a jej twórczy dorobek obejmuje szereg partii operowych i oratoryjno-kantatowych, a także pieśni. Koncertuje zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Występowała podczas wielu tournée operowych, m.in. we Francji, w Niemczech, Hiszpanii (partia Miss Quickly w Falstaffie G. Verdiego), Holandii (m.in. w Teatrze Królewskim w Hadze – wykonanie partii Giuditty w Betulia Liberata W. A. Mozarta), Libanie, Japonii (występy w największych teatrach operowych w takich miastach, jak Tokio, Nagoja, Jokohama, Kobe, Osaka, Fuji – partia III Damy w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta).

UfniakMaciej Ufniak – tenor, solista Opery Narodowej. Stypendysta Kweiyang-Chopin. Laureat I nagrody w XIII Konkursie ,,W kręgu muzyki słowiańskiej” w Katowicach, Złotego Słowika na Festiwalu Belcanto 2011 w Nałęczowie, nagrody dla najlepszego polskiego tenora w Konkursie Moniuszkowskim w Warszawie (Teatr Wielki - Opera Narodowa), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Śpiewaków w Kownie; finalista International Vocal Competition Jakub Pustina / Peter Dvorsky. Otrzymał pierwsze wyróżnienia w Konkursie im. Iwony Borowickiej w Operze Krakowskiej oraz w konkursie Złote Głosy.

Stanilław BanasiukStanisław Banasiuk – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, także recytator. Absolwent PWST w Warszawie. Znany z licznych ról teatralnych oraz serialowych, ostatnio głównie z roli Andrzeja Kuczyńskiego, ojca Kingi, w telenoweli „Klan”.

Adam SychowskiAdam Sychowski – fortepian, ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Jerzego Sterczyńskiego. Od 1997 roku nieprzerwanie realizuje koncerty edukacyjne Filharmonii Narodowej. Występuje także w spektaklach tematycznych Teatru Buffo, gdzie m.in. wspólnie z Januszem Stokłosą gra duety fortepianowe. Współpracował z Teatrem Komedia oraz orkiestrą Concentus Pro Arte, obecnie zaś występuje w spektaklach Teatru IMKA. Dokonał szeregu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej ( m.in. muzyka do filmów Mój Nikifor i Plac Zbawiciela).

Partner „Wieczorów z Kulturą” – Państwo Angelika i Jarosław Nowociel – Warszawska Wytwórnia Wódek KONESER.