skolias 2019 11W piątkowy wieczór 14 czerwca w sali koncertowej Centrum Edukacyjno – Muzealnego odbył się XXII koncert z cyklu ,,Muzzeum Jazz’’.

Gwiazdą na muzealnej scenie był duet polskich artystów greckiego pochodzenia. Znany i ceniony muzyk, autor tekstów, kompozytor Jorgos Skolias wystąpił wraz z synem Antonisem – utalentowanym perkusistą.

Koncert był prawdziwą ucztą dla wytrawnych wielbicieli muzyki. Ojciec i syn zabrali publiczność w subiektywną muzyczną podróż po Grecji. Warstwę tekstową w dużej części stanowiły wiersze Konstandinosa Kawafisa, jednego z najwybitniejszych greckich poetów przełomu XIX/XX w.

Koncepcyjna płyta pt. „Kolos”, z której pochodziły wykonywane utwory, to swoisty dialog pokoleń tworzący jedną spójną artystyczną całość. Dla starszego muzyka materiał zawarty na płycie jest wyrazem nostalgii, ukłonem dla przeszłości i swoistym hołdem dla „utraconego” i „niepoznanego” kraju przodków. Dla młodszego, to inspiracje, odkrywanie korzeni i odnajdywanie tożsamości. Na uwagę zasługiwały specyficzne środki przekazu. Mieliśmy do czynienia z klasyczną warstwą melodii i słów, ale również z mnogością improwizacji, wydawanych przez Jorgosa Skoliasa dźwięków, zaskakujących przejść. Perkusja nie była tylko elementem rytmicznym, lecz równorzędnym z popisami wokalnymi, narzędziem malującym muzyczne obrazy i nastrój.

To właśnie wyjątkowy nastrój, w który zabrali nas twórcy decydował o tym, że w sali koncertowej wareckiego Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zagościła tego wieczoru magia. Wystarczyło zmrużyć oczy, aby w dźwiękach płynących ze sceny odbyć emocjonalną podróż do Grecji, Grecji opowiedzianej przez artystów dwu pokoleń. Był to wyjątkowy koncert. Dziękujemy!

fot. Rafał Donica