Idzie wiosna, a wraz z nią zapraszamy ponownie na „Wieczory z Kulturą”. Ta oferta Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce do spędzenia wieczoru w wyjątkowej atmosferze zyskała Państwa uznanie.
Dlatego 30 marca zapraszamy na spotkanie z utalentowanym muzykami - skrzypkiem Mateuszem Strzeleckim, który jest jedynym przedstawicielem dyscyplin muzycznych wśród tegorocznych stypendystów Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta i pianistą - Andrzejem Pawłem Ślązakiem, z którym wspólnie nagrali płytę pt. "Dedykacja", poświęconą wybitnym polskim twórcom I poł. XX w. Koncert dedykowany jest kompozytorom, których życie zostało naznaczone piętnem wojny, a twórczość niszczona i ukrywana przed światem. Podczas wieczoru muzycy przybliżą Państwu takich kompozytorów jak: Karol Rathaus, Aleksander Tansman, Roman Padlewski czy Władysław Szpilman. Koncertowi będzie towarzyszyła prezentacja poświęcona kompozytorom.
30 marca o godz. godz. 19.00
Sala koncertowa Centrum Edukacyjno-Muzealnego
- Koncert organizowany jest przy stolikach. Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji.
- Ilość miejsc ograniczona. Miejsca rezerwujemy wg kolejności zgłoszeń.
- Bilety w cenie 45 zł od osoby można nabyć przez Internet pod adresem: rezerwacja@muzeumpulaski.pl lub w kasie muzeum. W cenę biletu wliczono również wino i przekąski.
- Obowiązują stroje wizytowe.
O muzykach:
Mateusz Strzelecki – urodził się w Radomiu. Z wyróżnieniem ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, a także Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku w klasie Iwony Koter. Naukę kontynuował na Universität der Künste w Berlinie u wybitnego, polskiego skrzypka, pierwszego koncertmistrza Deutsche Oper – prof. Tomasza Tomaszewskiego. Uczestniczył w licznych mistrzowskich kursach skrzypcowych w Polsce, Niemczech i Belgii. Występował jako solista, kameralista i członek orkiestr w większości krajów europejskich oraz w Rosji, Chinach, Japonii i Wietnamie. Występował gościnnie z maestro Michelem Colin w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko. Jako pierwszy skrzypek tria smyczkowego M&M&M zdobył główną nagrodę w Konkursie Muzyki Kameralnej w Wilhelmshaven (2012). Za swoje osiągnięcia został nagrodzony stypendium naukowym Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie jest doktorantem Akademii Muzycznej w Łodzi. Prowadzi badania m.in. nad twórczością polskich kompozytorów emigracyjnych.
Mateusz Strzelecki otrzymał stypendium Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta na rok 2019/2020, aby w Nowym Jorku kontynuować swoje badania, głównie dotyczące sylwetki Karola Rathausa.
dr Andrzej Paweł Ślązak – pochodzi z Lublina. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Zamościu, w klasie fortepianu mgr. Piotra Stopy. W 2010 r. z wynikiem bardzo dobrym ukończył Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w klasie fortepianu u prof. Tadeusza Chmielewskiego, a w 2013 r. studia doktoranckie również w łódzkiej uczelni pod kierunkiem prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej. Brał udział w warsztatach oraz kursach mistrzowskich pod kierunkiem tak wybitnych artystów jak: Andrzej Jasiński, Ewa Pobłocka, Edward Wolanin, Maciej Grzybowski, Małgorzata Walentynowicz, Szabolcs Esztenyi, Kevin Kenner, Eugen Jindjic, Elżbieta Guzek-Soini, Marino Formenti oraz wielu innych. W 2012 r. uczestniczył w 46. Międzynarodowych Kursach Muzyki Nowej w Darmstadt w klasie fortepianu prof. Nicolasa Hodgesa. Artysta bierze aktywny udział w sesjach naukowo - artystycznych oraz koncertach promujących szeroko pojętą literaturę fortepianową XX wieku. Specjalizuje się w wykonywaniu utworów dawnych mistrzów (Jean Philippe Rameau, Domenico Scarlatti, Wiliam Byrd, Jerzy Fryderyk Haendel, Jan Sebastian Bach) oraz we współczesnej literaturze fortepianowej. Aktywnie współpracuje z wieloma kompozytorami, m. in. z Pawłem Szymańskim, Zygmuntem Krauze, Arturem Zagajewskim, Peterem Ablingerem. Dokonał polskich premier utworów takich kompozytorów jak: Beat Furrer, Salvatore Sciarrino, Peter Ablinger, Cornelus Schwehr.