niepodlegla201810Za nami obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, weekend 9-11 listopada 2018 r. był pełen wydarzeń patriotycznych i kulturalnych w całej Polsce.

W Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zaczynaliśmy go w piątkowy wieczór wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Koncert „Ku Niepodległej. Wszyscy śpiewamy patriotyczne piosenki” poprowadzili: Anna Kurpińska (sopran) i Andrzej Czajkowski (tenor). W pierwszej części koncertu śpiewaliśmy przede wszystkim pieśni legionowe, powstałe w okresie I wojny, w drugiej przypomnieliśmy kilka starszych pieśni takich jak np. „Piękna nasza Polska cała" czy „Płynie Wisła płynie". Ostatnia część koncertu zawierała pieśni i piosenki powstałe już w okresie II wojny światowej. Nie zabrakło też lokalnych akcentów. Pod koniec koncertu, Pan Andrzej Sobolewski i Tadeusz Pietrusiak zaśpiewali wzruszającą pieśń śpiewaną przez warecki oddział AK. Wieczór zakończył się dzieleniem biało czerwonego tortu. Dziękujemy artystom i publiczności za piękne, wspólne śpiewanie dla Niepodległej.