Zelnik00W sobotni wieczór w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbył się niezwykły koncert rozpoczynający świętowanie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach cyklu „Koncerty w pałacach i dworach Mazowsza” licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać koncertu pt. „Mazowsze w centrum Europy”.

Na koncert składały się arcydzieła polskiej muzyki filmowej i poezji wzajemnie się przenikające i łączące w wykonaniu wspaniałych artystów. Na scenie wystąpili: Patrycja Grecka – skrzypaczka, promotorka kultury muzycznej, organizatorka koncertów, pedagog i licencjonowany nauczyciel gry na instrumentach; Anna Kuczok – wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, laureatka konkursów wiolonczelowych, założycielka autorskiej szkoły wiolonczelowej; Janusz Powolny – pianista i dyrygent, studiował dyrygenturę w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz kilku czołowych uczelniach zagranicznych, uczestniczył także w licznych kursach dyrygenckich w całej Europie oraz renomowanych festiwalach muzycznych, szef Agencji JP.

Poezję recytował wybitny aktor, reżyser Jerzy Zelnik, absolwent PWST w Warszawie, aktor czołowych scen polskich, popularny aktor telewizyjny i filmowy. Wielokrotnie nagradzany, m.in. odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia oraz Złotym Medalem ,,Gloria Artis’’.

Kompozycje Wojciecha Kilara, Waldemara Kazaneckiego, Krzesimira Dębskiego, znane z takich filmów jak „Pan Tadeusz”, „Dom”, „Ziemia obiecana”, „Noce i dnie”, „Rodzina Połanieckich”, „Pianista”, „Ogniem i mieczem” przeplatane dobrze dobranymi tekstami poezji Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Jana Lechonia, Jonasza Kofty, Wisławy Szymborskiej dostarczały publiczności niezwykłych wrażeń i uniesień.

Szczególnie wzruszająca była mistrzowska recytacja Jerzego Zelnika wiersza Adama Mickiewicza „Śmierć Pułkownika”, poświęconego Emilii Plater, bohaterce powstania listopadowego. W bardzo obrazowej interpretacji Koncertu Jankiela z XII Księgi „Pana Tadeusza” aktor przeniósł widzów w czasy historycznych wydarzeń poprzedzających rozbiory Polski. Niezapomniany Walc Barbary z filmu „Noce i dnie” był okazją do wspomnień Jerzego Zelnika o reżyserze filmu Jerzym Antczaku i jego żonie Jadwidze Barańskiej, filmowej Barbarze.

Atmosfera Święta Niepodległości, patriotyczna poezja, nostalgiczna filmowa muzyka polskich kompozytorów wspaniale zaaranżowana przez artystów spowodowały, że był to piękny wieczór pełen pozytywnych emocji, wrażeń. Dziękujemy wszystkim Artystom i Uczestnikom koncertu.


fot. Rafał Donica

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://muzeumpulaski.pl/wydarzenia/koncerty/1081-koncert-mazowsze-w-sercu-europy2024#sigProId0d908d41d6