FB film61Dzięki finansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 realizujemy film edukacyjno-promocyjny pt. "Pragnienie wolności".

Film przypomni postacie wielkich Polaków, którzy walczyli o niepodległość Polski: Kazimierza Pułaskiego, Tadeusza Kościuszki, Piotra Wysockiego, Ignacego Jana Paderewskiego i innych. Postaci te, na przestrzeni 150 lat (od konfederacji barskiej 1768 - po odzyskanie niepodległości 1918) dawały wyraz swoim patriotycznym postawom, dążeniom do zachowania lub odzyskania niepodległości Polski. Konfederacja barska z 1768 r. była pierwszą próbą ratowania zagrożonej niepodległości Polski. Bohaterem, który dzielnie stanął do walki był m.in. Kazimierz Pułaski. Jego odwaga, pragnienie wolności, nieustępliwość i dążenie do zwycięstwa w walce z carską tyranią, przyniosły mu sławę na ziemiach polskich i w Europie. Idee walki o niepodległość i wolność kontynuował w Ameryce, gdzie w imię tych idei poniósł śmierć.

Tadeusz Kościuszko to jedna z najbardziej zasłużonych postaci polskiej historii, bohater walk o niepodległość Polski i Ameryki, uczestnik wojny z Rosją w 1792 r. wódz i Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w powstaniu 1794 r. Wzorowy przykład patriotyzmu i tradycji niepodległościowych w czasach walki o byt Rzeczpospolitej. Próbę odzyskania utraconej niepodległości podjął Piotr Wysocki (bohater rodem z Warki) w 1830 r. dając sygnał do walki w powstaniu listopadowym. Rok 1918 to uwieńczenie polskich dążeń do odzyskania upragnionej niepodległości. Postacią wybitną w tych dążeniach był Ignacy Jan Paderewski - ambasador sprawy polskiej przed i w czasie I wojny światowej. Od wielu lat kultywujemy pamięć o tych wielkich Polakach, których połączyło jedno - pragnienie wolności!

Do realizacji filmu udało się zaangażować znanego i lubianego aktora Rafała Królikowskiego, związanego m.in. z takimi teatrami jak: Teatr 6. piętro, Teatr Kamienica, Teatr Muzyczny Roma. Scenariusz został przygotowany przez zespół Muzeum. Producentem jest Awangarda Media Group, reżyserem Agnieszka Uścińska, a autorem zdjęć Jarek Wątor.

Patronat medialny nad filmem objęła TVP Historia. Film będzie emitowany w dniach 25 - 31 grudnia tego roku na kanałach TVP Historia, TVP Kultura, OTV, TV Dami i TV Zebra. Już dziś zachęcamy do obejrzenia!

mkidn logo ciete z niepodlegla

niepodlegla logo2

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu