KrakArt cover wwwPO PRZEKĄTNEJ. Wystawa kalifornijskiej grupy KrakArt. 

Grupa KrakArt powstała w 1980 roku w Los Angeles. Założona została przez wybitnych artystów o polskich korzeniach działających bez ustanku i z sukcesami w Stanach Zjednoczonych. W 40. rocznicę powstania Grupy, prace siedmiu twórców prezentowane będą w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, które od ponad 50 lat działa na rzecz dokumentacji i promocji śladów Polaków w Stanach Zjednoczonych. Wystawa „Po przekątnej” otwarta zostanie 3 lipca o 17:00, a trwać będzie do 30 września 2020 roku.

Pomysł powstania grupy narodził się po wernisażu, który miał miejsce w jednym z muzeów w Los Angeles. Spotkały się tam wówczas cztery osoby: Andrzej Kołodziej, Bona Radomska, Jan Skowron i Maciej Pomaski. Jak wspominał Andrzej Kołodziej – duch i inicjator powstania, a także lider grupy – po wystawie zaprosił rozmówców na kawę. Wspólne chwile były na tyle udane, że ponowiono je za kilka dni. Wówczas, w jednej z hollywoodzkich kawiarni, w toku rozmów narodziła się idea wspólnej wystawy. Ekspozycja, która inaugurowała powstanie grupy, odbyła się 30 grudnia 1980 roku w Top O’Art Market Gallery w Los Angeles. Tak narodziła się grupa artystyczna Krak, obecnie działająca pod nazwą KrakArt.

„Kalifornijska grupa plastyków Krakart Group […] należy do najlepszych przykładów owej kulturotwórczej tkanki pochodzącej znad Wisły, która w organiczny sposób wtopiona w środowisko amerykańskie, świadczy o sile polskiej kultury, poprzez dzieła sztuki, wystawy i koncerty organizowane zwłaszcza w Los Angeles od 1980 roku” – podsumowuje współkurator wystawy Prof. zw. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, historyk sztuki, który od wielu lat bada polskie życie artystyczne poza granicami kraju.

Wystawa w Warce, to pierwsza od lat wspólna ekspozycja grupy w kraju. Wybrane prace zaprezentuje siedmiu artystów, zrzeszonych pod flagą KrakArt. Głownie obrazy olejne i akrylowe na płótnie, ale i media mieszane. Feeria kolorów i tematów. Każdemu z artystów przyświecają inne idee, inspiracje, pomysły. Różnorodność twórcza widoczna w pracach i postawach życiowych determinuje żywotność grupy. Twórcy mieszkają w Stanach Zjednoczonych od wielu lat, prowadzą tam działalność dydaktyczną, własne firmy, zajmują się różnymi dziedzinami. Ich twórcza praca trwa bez ustanku, a kolejne ekspozycje, których listy są już długie, zawierają ciekawe i znaczące miejsca na mapie nie tylko amerykańskich, ale i światowych miejsc związanych ze sztuką.

„Wystawa jest to błysk, dzięki któremu przez krótką chwilę możemy podziwiać wybrane prace siedmiu artystów z pochodzenia Polaków, mieszkających w USA. Ich działalność jest uniwersalna, bez względu na kraj pochodzenia i zamieszkania, doświadczenie życiowe czy sposób wypowiedzi artystycznej. Prace plastyczne są różnorodne, ich oś rozchodzi się na wiele wektorów tak technicznych, jak i tematycznych. Estetyka przyciąga, a warstwy znaczeniowe zachęcają do zagłębienia się” – opisuje współkuratorka wystawa, historyczka sztuki dr Anna Rudek-Śmiechowska

Artyści grupy KrakArt, to twórcy uznani, wykształceni na polskich i zagranicznych uczelniach, a działający od dłuższego czasu w Stanach Zjednoczonych. W Warce prace zaprezentują:

KoloAndrzej Kolo (Andrzej Kołodziej) absolwent Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1968). Studiował również w Ecole De Dessin Applique w Paryżu (1973) i Otis Art Institute w Los Angeles (1977). Do Stanów Zjednoczonych przyjechał w 1973 roku. W sztuce przeszedł drogę od fascynacji abstrakcją poprzez pejzaż kalifornijski, aż po kompozycje postaci w ruchu. Jest założycielem i kierownikiem Grupy Krak (obecnie KrakArt). Wykładał malarstwo na kilku uczelniach w USA. Oprócz malarstwa zajmuje się również teatrem, poezją i fotografią.

 

KonopelskiLeonard Konopelski – malarz, grafik, projektant. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektował plakaty filmowe i teatralne. Uznawany za artystę należącego do kręgu „Polskiej Szkoły Plakatu”. Pracował również jako scenograf teatralny, filmowy i projektant kostiumów oraz dyrektor artystyczny i grafik. Do jego klientów należeli Warner Bros., Warner Music, A&M Records, L.A. Gear, Los Angeles Rams i Mark Taper Forum. Ilustrował także liczne publikacje krajowe, był dyrektorem artystycznym kilku programów telewizyjnych w USA i Kanadzie. Konopelski jest również uznanym wykładowcą, od 17 lat zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego w Art Center College of Design w Pasadenie (Kalifornia).

   

CzerpakKasia Czerpak-Węgliński – w Stanach Zjednoczonych mieszka od 1990 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Pradze (Czechy). Jej prace prezentowane były w ponad 60 pokazach grupowych i na wystawach indywidualnych (USA, Europa). W Stanach Zjednoczonych artystka była członkinią prestiżowego nowojorskiego Stowarzyszenia Artystów Polskich w Ameryce (PAAS). Z grupą Krakart związana od wielu lat. Jej sztuka to eksperymentowanie nie tylko z techniką (wykorzystuje żywice, piasek, wosk, metal, rdzę i samodzielnie wykonane pigmenty nałożone na płótno lub papier), ale i tematem, a także odbiorem.

   

FodczukJoanna Fodczuk-Garcia – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Długo mieszkała i pracowała w Los Angeles, zajmując się m.in. edukacją artystyczną. Obecnie związana z społecznością California Mojave (high-desert art community). Wystawiała na wielu ekspozycjach zbiorowych i indywidualnych (Los Angeles, Nowy Jork, Bielsko-Biała). Obrazy artystki określane są mianem „pejzaży wewnętrznych” oraz porównywane do swoistej „krainy dzwięku”.

   

Misztal

 
Tomasz Misztal – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (1982), tam też obronił doktorat (1992). Uprawia malarstwo, rysunek i rzeźbę figuralną. Związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku (1982-1993), obecnie mieszka i pracuje w Oregon. Jest artystą freelancerem i nauczycielem sztuki. Głównym tematem fascynującym artystę jest człowiek, który według twórcy staje się „odbiciem prawdy”.

 

  

WojcikWitold „Vito” Wojcik – urodzony w Lublinie. Absolwent PWSSP we Wrocławiu (1969). W Los Angeles mieszka od 1989 roku. Uznany za jednego z prekursorów nurtu pop-art w Polsce. Współtwórca wrocławskiej grupy artystycznej „Ciągle Młodzi Entuzjaści Niedojrzałych Cytryn”. Zajmuje się malarstwem, plakatem i scenografią oraz konserwacją. W Polsce pracował przy restauracji Panoramy Racławickiej, a w USA uczestniczy w licznych projektach konserwatorskich od fresków w Misjach, Griffith Observatory, Getty Villa, David Alfredo Siqueiros, Hugo Ballin, po liczne obiekty malarstwa sztalugowego.

   

MaszkiewiczJanusz Maszkiewicz – absolwent Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1973). Na początku lat 80 artysta mieszkał w Londynie, zaś pod koniec (w 1989) przeniósł się do Nowego Jorku. Mieszkał w Santa Monica, a obecnie w Los Angeles. Prowadzi showroom i galerię. Tworzy sztukę abstrakcyjną. Jego prace buzujące płaszczyzną koloru, opowiadają historie ukryte nie tylko w tytułach, ale i fakturze, kompozycji, a przede wszystkim formie przedstawień.

 

 

dr Anna Rudek-Śmiechowska 

 

Z KALIFORNIII DO WARKI

B1 plakat KrakArt DRUK1 01Od ponad 50 lat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce gromadzi zbiory związane z działalnością Polaków na emigracji, szczególnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Prowadzi badania i dokumentuje, organizuje konferencje i wystawy przybliżające dorobek zasłużonych za oceanem Polaków. Prezentuje i promuje także twórczość polskich artystów plastyków, których los sprowadził na amerykańską ziemię. Muzeum wystawiało w przeszłości prace wielu polsko-amerykańskich twórców, m.in.: Tadeusza Łapińskiego, Rafała Olbińskiego, Bartka i Leo Małysów, Jana Davida II Kuracińskiego, Ryszarda Drucha, wybitnego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego, ponadto na wystawach zbiorowych zaprezentowano prace polskich ilustratorów z Nowego Jorku w tym: Adama Niklewicza, Christophera Zacharowa, Beatę Szpurę, czy grupę artystyczną Emocjonaliści, założoną przez Lubomira Tomaszewskiego. Instytucja z powodzeniem realizuje swoją misję jako „żywy pomnik Bohatera dwóch Narodów”, skoncentrowana na dokumentowaniu dokonań Polaków na arenie międzynarodowej.

W 2020 roku mamy zaszczyt i ogromną przyjemność zaprezentować po raz pierwszy w Polsce, twórczość siedmiu artystów grupy KrakArt, działającej na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w Los Angeles. Wystawa zbiega się z jubileuszem 40-lecia założenia grupy. Tym bardziej cieszy fakt, że Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego dokłada kolejną cegiełkę do historii tego wyjątkowego, artystycznego zespołu. Swoje prace zdecydowali się zaprezentować w Warce: Andrzej Kolo Kołodziej – malarz i inicjator powstania grupy, Leonard Konopelski – grafik, plakacista, malarz, Witold Vito Wójcik – malarz i konserwator dzieł sztuki, Kasia Czerpak-Wegliński – malarka, Janusz Maszkiewicz – malarz i konserwator dzieł sztuki, Joanna Fodczuk Garcia – malarka, Tomasz Misztal – rzeźbiarz i malarz. Dzieła, które wystawiają w Warce to eksplozja barw, energia i entuzjazm tworzenia. Niezależnie od różnic warsztatowych i stylistycznych spotykają się, tworzą, eksponują swoje prace, organizują koncerty i wieczory poezji. Połączyła ich polska tożsamość, poczucie więzi i wspólnoty. Pomimo wielu wystaw w Stanach Zjednoczonych, w Polsce są wciąż mało znani i doceniani. W wareckim Muzeum o polskich artystach w Los Angeles przypomniał najpierw historyk sztuki i znawca tematów emigracyjnych Szymon Bojko, podczas wykładu w 2005 roku. Następnie w 2017 roku prof. zw. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, podczas polsko-amerykańskiej konferencji naukowej z okazji 50-lecia Muzeum, wygłosił referat pt. „Krak Art Group z Kalifornii. Z badań nad sztuką polską w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej”. Profesor Jan Wiktor Sienkiewicz stał się również kuratorem obecnej wystawy. Wraz z historyczką sztuki (która także bada dzieje polskich artystów na emigracji i opracowuje studia m.in. o polskich grupach artystycznych w USA) dr Anną Rudek-Śmiechowską, stworzyli scenariusz ekspozycji „Po przekątnej”. Wystawa pokazuje wyłącznie działa malarskie artystów tworzących w Kalifornii, co jest jedynie wycinkiem ich plastycznych fascynacji. Niemniej prezentuje sztukę na wysokim poziomie, zakorzenioną w kraju przodków, a budzącą się do życia w promieniach kalifornijskiego słońca.

B1 plakat KrakArt DRUK2 01Niech wystawa przygotowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce będzie prezentem dla KrakArt Group z okazji jubileuszu 40-lecia i naszym podziękowaniem za podtrzymywanie tradycji, z której wyrośli oraz promocję polskiej kultury w USA. Wszystkim Członkom Grupy gratuluję pięknego jubileuszu tworzenia artystycznej wspólnoty, życzę wielu kolejnych lat w zdrowi i radości, realizacji planów prywatnych i zawodowych.

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania ekspozycji. Dziękuję Artystom za wypożyczenie prac, zaufanie jakim obdarzyli nasze Muzeum, a także zorganizowanie transportu dzieł z USA do Warki. Szczególne podziękowania należą się prof. zw. dr. hab. Janowi Wiktorowi Sienkiewiczowi – kuratorowi wystawy, który nie tylko przybliżył nam działalność grupy, ale zaszczepił w autorce tego tekstu pomysł zaprezentowania polskich artystów z Los Angeles w Warce i dokładał starań, aby wystawa została zrealizowana. Dziękuję dr Annie Rudek-Śmiechowskiej za opiekę kuratorską, wszelką pomoc w organizacji wystawy i wydaniu katalogu. Nie byłoby tej wystawy gdyby nie pomoc finansowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na ręce Pana Premiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego składam serdeczne podziękowania za objęcie wystawy Patronatem Honorowym i wsparcie finansowe. Dziękuję za Patronat Honorowy Staroście Grójeckiemu Krzysztofowi Ambroziakowi i Burmistrzowi Warki Dariuszowi Gizce, którzy zawsze sekundują działaniom podejmowanym w Muzeum.

Niechaj ta barwna wystawa, wypełniona słońcem Kalifornii i sercem Polski, przyniesie wszystkim Zwiedzającym wiele pozytywnych emocji i samych dobrych wrażeń.

Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

 

 

katalog wystawy (plik PDF)

KrakArt katalog okladka

 

 



  Zaproszenie Artystów Krakart Group na wystawę (video)

krakart baner


Wernisaż wystawy "Po przekątnej. Kalifornijska Grupa KrakArt".
Realizacja: Andrzej Lelito i Krzysztof Ridan, Music Twin Nemesis (video)

krakart baner2

"KrakArt" z Los Angeles zaprasza na wyjątkową wystawę.
Materiał przygotowany przez TVP POLNIA. (link)

krakart baner3

Wystawa: PO PRZEKĄTNEJ. Kalifornijska Grupa Krak 

Miejsce: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Termin: 3 lipca – 30 września 2020

Otwarcie: 3 lipca 2020, g. 17:00

Kuratorzy: Prof. zw. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Anna Rudek-Śmiechowska

Współpraca: Iwona Stefaniak

Organizator: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

 

Patronat honorowy:

MKiDNProf. dr hab. Piotr Gliński,
I Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego



Herb GrojecKrzysztof Ambroziak, Starosta Powiatu Grójeckiego



Herb WarkaDariusz Gizka, Burmistrz Warki

 


Wystawa odbywa się dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.