041a

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zapraszamy Państwa na wyjątkową wystawę „Dla Niepodległej. Pamiątki patriotyczne z kolekcji Artura Sawy”.

30 listopada odbył się wernisaż ekspozycji z udziałem właściciela kolekcji Artura Sawy i wielu gości. Wystawa prezentowana jest w bibliotece pałacu Pułaskich. Na ekspozycji zobaczą Państwo bardzo interesujący i cenny zbiór dzieł sztuki i pamiątek dotyczących postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego i polskich dążeń niepodległościowych. Są to m. in.: plakiety, popiersia, redukcje pomników, portrety, karykatury, fotografie i inne. Ciekawostką jest pośmiertna maska Józefa Piłsudskiego odlana z brązu czy papieros marszałka. Wśród prezentowanych obiektów spotkacie Państwo dzieła wybitnych artystów takich jak: Pius Weloński, prof. Jan Raszka, Józef Aumiller, Kazimierz Chodziński, Olga Niewska czy Bracia Łopieńscy.

Podczas wernisażu dyrektor muzeum Iwona Stefaniak podziękowania Panu Arturowi Sawie za wypożyczenie prywatnej kolekcji do muzeum. Specjalne listy gratulacyjne na otwarcie ekspozycji skierowali Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin i Marszałek Woj. Mazowieckiego Adam Struzik.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli zorganizować wernisaż wystawy: Państwu Angelice i Jarosławowi Nowocielom - właścicielom Hurtowni Art. Spożywczych w Grzegorzewicach, Pani Annie Bednarczuk za recital fortepianowy, a także Panu Rafałowi Donicy za wykonanie fotoreportażu.
Wystawa będzie czynna do 28 lutego 2019 r. Serdecznie zapraszamy.

fot. Rafał Donica