01 palac 196750 lat temu, 1 stycznia 1967 r. formalnie rozpoczęło swoją działalność Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Choć pierwsze przesłanki utworzenia muzeum w domu rodzinnym Pułaskich rodziły się przed II wojną światową, na jego zorganizowanie trzeba było czekać jeszcze ponad 20 lat. Kolejną drogę przecierali regionalni działacze skupieni wokół wareckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Przełomowym był jednak rok 1961, kiedy Rada Ministrów podjęła Uchwałę o powołaniu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Wszystko za przyczyną Polonii amerykańskiej - dokładnie Fundacji Kazimierza Pułaskiego z Nowego Jorku i Towarzystwa Łączności z Polonią Zagraniczną „Polonia” oraz Amerykanów pracujących wówczas w Ambasadzie USA w Warszawie, którzy w 1960 r. wystąpili z propozycją upamiętnienia osoby Kazimierza Pułaskiego, poprzez wzniesienie w Warce, tzw. „Pulaski Village” – czyli turystycznej „Wioski Pułaskiego”. Projekt początkowo przewidywał zbudowanie m.in.: muzeum, teatru, kliniki i domu spokojnej starości, motelu, restauracji oraz centrum agrokultury i nawet pomnika konnego Kazimierza Pułaskiego na wjeździe. Pierwszy dyrektor muzeum Olgierd Puciata wspominał: „z realizacją powyższych planów wiązała się suma kilkuset milionów dolarów z darów Polonii amerykańskiej i jakichś bliżej nie sprecyzowanych kredytów rządowych”. W takich warunkach powstawało nasze muzeum. Zespół pałacowo-parkowy wyremontowano w latach 1962-66, a 1 stycznia 1967 r. formalnie otwarto muzeum, specjalizujące się w prezentowaniu tematyki emigracyjnej do USA.

50. rocznica otwarcia muzeum to nie tylko okazja do przypomnienia historii i osiągnięć. Czym byłaby nasza radość, gdybyśmy nie mogli podzielić się nią z innymi? Dlatego jubileusz będzie czasem podziękowań, spotkań z partnerami, ale i okazją do zaprezentowania Zwiedzającym czegoś wyjątkowego. Będziemy przypominali o naszym jubileuszu przez cały 2017 rok. Już dziś zapraszamy do odwiedzenia Muzeum w tym szczególnym czasie i korzystania z naszej oferty.

Iwona Stefaniak
dyrektor muzeum

 

 

Czytaj specjalny dodatek o 50-leciu Muzeum

Część I Część II
50latmuzeum cz01 50latmuzeum cz02

 


 

Patronat Honorowy nad Jubileuszem 50-lecia
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego

 logotypy na stronę wszystkie3

  

 

Sponsorzy

Logo Grupa Żywiec

Kifato 

 

 

 

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://muzeumpulaski.pl/archiwum-aktualnosci-2017/197-50-lat-muzeum#sigProIdaa2ecdcab2