13 kwietnia delegacja muzeum na czele z dyrektor Iwona Stefaniak uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej 76. rocznicę „Zbrodni Katyńskiej”. Obchody zorganizowane w Warce rozpoczęły się o godz. 14.00 w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej. Przybyli m.in. żołnierze Armii Krajowej, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, reprezentująca posła Marka Suskiego wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grójeckiego Teresa Bednarska, Starosta Grójecki Marek Ścisłowski, Członek Zarządu Paweł Siennicki, z-ca Burmistrza Warki Teresa Knyzio, Radni Warki, przedstawiciele służb mundurowych, delegacje szkół i instytucji. Msza św. i dalsze uroczystości odbyły się w asyście wielu pocztów sztandarowych.
Przed rozpoczęciem Mszy św., młodzież wareckiego gimnazjum zaprezentowała w kościele spektakl poetycko-muzyczny przypominający ten bolesny dla Polski czas zgładzenia polskiej elity w 1940 r. To wówczas w lasach pod Katyniem, Ostaszkowem, Starobielskiem i Kozielskiem rozegrała się tragedia narodu polskiego. W marcu i kwietniu 1940 r. ponad 20 tysięcy obywateli polskich - oficerów, policjantów i funkcjonariuszy straży granicznej, zostało bestialsko zamordowanych przez NKWD, strzałem w tył głowy.
Podczas Mszy św. modlono się w intencji Ojczyzny i poległych Polaków. Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik „Krzyże Katyńskie” na cmentarzu parafialnym w Warce, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Rys historyczny wydarzeń 1940 przypomniał Kazimierz Cegliński- Prezes wareckiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Ostatnia część obchodów rocznicowych odbyła się w „Dworku na Długiej”, gdzie wręczono odznaczenia i dyplomy.
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
https://muzeumpulaski.pl/archiwum-aktualnosci-2016/95-76-rocznica-zbrodni-katynskiej-w-warce#sigProId6abcdb9637