noc w muzeum 2016 0Pomimo pochmurnej i deszczowej pogody, tłumy zwiedzających przyszły do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego 14 maja z okazji Nocy Muzeów. Muzeum było czynne od godziny 16.00 do 3.00 następnego dnia. Pałac Pułaskich odwiedziło 1148 osób, a Centrum Edukacyjno-Muzealne 702 osoby. Specjalną atrakcją dla zwiedzających były jak zwykle stroje pracowników muzeum, przywodzące na myśl czasy Kazimierza Pułaskiego.

W tym roku Goście mogli zwiedzać dwie wystawy stałe: „Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA” oraz „Warka - miasto dotknięte historią”. W pałacu przez cały wieczór rozbrzmiewała muzyka fortepianowa w wykonaniu utalentowanego młodego pianisty z Warki - Mateusza Miziołka. Słodycze i balony czekały na wszystkie dzieci. Po pałacu przemykał również „sam Kazimierz Pułaski, tym razem w roli Batmana”. Dzieci chętnie witały się z nim i robiły pamiątkowe fotografie. W ciągu całego popołudnia i wieczoru muzeum odwiedziło ponad 300 dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Chętni mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z plakatem promującym tegoroczną Noc Muzeów w Warce i wystąpić w roli Batmana. O 22.00 odbył się nocny spacer po parku z przewodnikiem.

W Sali koncertowej Centrum Edukacyjno-Muzealnego od godz.20.00 do 24.00 rozbrzmiewała muzyka. Cykl koncertów znanych i lubianych wykonawców z Warki przyciągnął wiele osób. Był koncert w wykonaniu uczniów Studium Wokalno-Instrumentalnego Cantabile pod kierunkiem Mirosława Osiadacza, potem można było posłuchać bardzo mało znanych piosenek Seweryna Krajewskiego w wykonaniu Bogdana Sabały i Sławomira Klimczuka, z gościnnym występem Marty Galińskiej. Późnym wieczorem wystąpiło Darek Rączka Trio z koncertem pt. „Hand band”, a także uzdolniony Damian Sabała z wyjątkowym popisem na akordeonie oraz pianista Mateusz Miziołek, który zaprosił gości na „Wieczór z Nilsem Frahmem”.

Na terenie Centrum Edukacyjno-Muzealnego odbyła się prezentacja historycznych gier planszowych. Duże zainteresowanie wzbudzały gry bitewne „Napoleon - bogowie wojny" oraz kosmiczny „Full Thrust" ze względu na atrakcyjną wizualnie formę. Jednak największą furorę zrobiły gry familijne –„Splendor", „Colt Express" oraz „Przebiegłe Wielbłądy" - bez przerwy oblegane przez gości, którzy cierpliwie czekali na swoją kolej, żeby przyłączyć się do gry. Dla zdecydowanej większości zwiedzających było to pierwsze zetknięcie się ze współczesnymi grami planszowymi. Jesteśmy pewni, że spotkanie z grami podczas Nocy w Muzeum, uświadomiło mieszkańcom, że gry planszowe to nie „Chińczyk, Monopoly i infantylna zabawa dla dzieci", ale kawał porządnej, inteligentnej rozrywki dla osób w każdym wieku – zrelacjonował Marcin Koc z wareckiego Klubu Gier Planszowych i Fantastyki – organizator pokazu gier podczas Nocy Muzeów.

Wiele osób przyszło do CEM, aby po prostu zobaczyć nowy budynek. Nie słyszeliśmy negatywnych odczuć, wszystkim bardzo się podobał.
Dziękujemy za te wyjątkowe odwiedziny w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Choć dla pracowników muzeum Noc Muzeów to pracowity czas – mieliśmy wielką przyjemność spotkać się z publicznością.

Czy wiecie że:

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w styczniu 1997 r. w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. w Paryżu i w Amsterdamie. Obecnie Noc Muzeów organizuje ponad 120 największych miast Europy i tysiące muzeów w całej Europie. Międzynarodowy Dzień Muzeów – coroczne święto obchodzone 18 maja, ustanowione w Moskwie 28 maja 1977 roku, przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums), działającą przy UNESCO. Organizacja obchodów święta należy do placówek w poszczególnych krajach. W tym dniu, na całym świecie, organizowane są wystawy, seminaria i spotkania z publicznością. Od 1992 r. dzień ten jest obchodzony pod innym hasłem, który ustala Komitet Doradczy ICOM-u. Tegoroczny temat przewodni to: Muzea i krajobrazy kulturowe. Podkreśla on rolę muzeów jako instytucji odpowiedzialnych za swoje otoczenie krajobrazowe, źródła wiarygodnej wiedzy o nim i doświadczenia, a także podmioty odpowiedzialne za zarządzanie swoim otoczeniem i opiekę nad nim, z myślą o zachowaniu dla dalszych pokoleń.

Wypełniając misję dbania o dziedzictwo kulturowe, zarówno wewnątrz swoich murów, jak i poza nimi, muzea starają się podnieść świadomość okolicznych mieszkańców i zwiedzających na temat swoich podstawowych wartości, inspirując społeczeństwo do zaangażowania w działania na rzecz ochrony, promocji i poprawy stanu dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

Przypomnijmy, że misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki; zaspokajanie potrzeb poznawczych i edukacyjnych społeczeństwa, w tym szczególnie budowanie postaw patriotycznych, budzenie poczucia więzi z innymi, z którymi wiąże nas wspólna historia.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego opiekuje się zabytkowym parkiem o pow. 15 ha, który rozciąga się na skarpie nad Pilicą, w obszarze chronionego krajobrazu NATURA 2000. Organizatorem muzeum i właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Warce, od 1999 roku jest Powiat Grójecki.

Iwona Stefaniak
dyrektor muzeum