finisaz 202312Zapraszamy na kuratorskie oprowadzenie po wystawie „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym”, które odbędzie się na zakończenie prezentowania ekspozycji.

17 grudnia (niedziela), godz. 16.00
sala wystaw CEM przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
ul. Pułaskiego 24
wstęp wolny


Wystawa jest dostępna dla zwiedzających już od kilku miesięcy. Swoją specyfiką wyłamuje się ze schematu tradycyjnych ekspozycji. Sala wystawowa zmieniona w salę kinową i wspaniała muzyka filmowa – przyciągnęły już do wareckiego muzeum wielu gości. Wystawę możemy jeszcze oglądać tylko do 17 grudnia. Tego dnia, podczas kuratorskiego oprowadzania, nie zabraknie opowieści o tworzeniu wystawy, ciekawostek i oczywiście niezwykłej muzyki filmowej. Będzie również możliwość nabycia nowego muzealnego wydawnictwa - katalogu wystawy zwierającego wiele informacji dotyczących polskich kompozytorów, których muzyka zaistniała w amerykańskich produkcjach filmowych.
Przypomnijmy, że na wystawie Muzeum przybliża wielkie osiągniecia z dziedziny muzyki filmowej siedmiu kompozytorów: Bronisława Kapera, Henryka Warsa, Krzysztofa Komedy, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Preisnera, Wojciecha Kilara i Jana AP Kaczmarka. Pokazuje m.in. plakaty filmowe, pamiątki, ale i oryginalne obiekty wypożyczone od takich osobistości świata muzyki filmowej jak: Preisner i Kaczmarek. Wyrazili oni zgodę na prezentację m.in. certyfikatów nagród Golden Globe i Oscar.
Każdy z kompozytorów zapisał wspaniałą kartę wnosząc wkład twórczy do słynnych hollywoodzkich produkcji takich jak: „Bunt na Bounty”, „Mój przyjaciel delfin”, „Dziecko Rosemary”, „Lśnienie”, „Kiedy mężczyzna kocha kobietę”, „Dracula” czy „Marzyciel”. Można będzie się o tym przekonać uczestnicząc w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie z historykiem Karolem Kucharskim i przy okazji wsłuchując się w takty linii melodycznych. Po wejściu na salę ekspozycyjną otoczy nas muzyka. Ścieżki dźwiękowe, które skomponowali nasi rodacy, towarzyszyć nam będą przez cały czas obecności na wystawie. By lepiej wsłuchać się w ich brzmienie i jednocześnie w opowieść kuratora można będzie usiąść wygodnie w fotelu stanowiącym element ekspozycji.
Gorąco polecamy uczestnictwo w tym wydarzeniu, wszystkim którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzać wystawy i tym którzy chcieliby ją zobaczyć i… usłyszeć ponownie. 17 grudnia wstęp na ekspozycję poświęconą muzyce filmowej będzie bezpłatny. Zapraszamy!

Zadanie „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Grójeckiego.