Zdjęcie uczestników pleneruTradycja organizowania plenerów przez wareckie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego sięga 1974 r. Były one realizowane do 2000 roku. Potem okres zmian w muzeum i rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego spowodowały, że wiele lat nie powracano do tego typu działalności.

Nawiązanie kontaktów z jedną z najstarszych grup artystycznych z Kalifornii w 2020 roku, a następnie przyjazdy artystów do Warki, stały się zalążkiem organizacji ponownie pleneru w naszym mieście w 2023 roku. Zatem powrót do przeszłości, nawiązanie do tradycji sprzed lat, z taką różnicą, że tym razem postanowiliśmy zaprosić artystów polskiego pochodzenia z USA.
I Plener polskich artystów z USA w Warce udało się zorganizować w dniach 24 czerwca - 3 lipca. Do muzeum przybyli artyści Grupy Krak Art z Los Angeles: Katarzyna Czerpak-Węgliński, Andrzej Kolo-Kołodziej, Joanna Fodczuk-Garcia, Tomasz Misztal i Leonard Konopelski. Przez tydzień nie tylko tworzyli swoje prace, ale nade wszystko poznali Warkę, muzeum i park, odwiedzili dwie pracownie artystów w Warce – tj. odlewnię i pracownię rzeźby Waldka i Tomasza Górnickich w Niwach Ostrołęckich oraz pracownię malarską Małgorzaty Chojnackiej. Nie obyło się też bez spływu kajakowego Pilicą. To był wspaniały tydzień spotkań z artystami, rozmów o sztuce, Polakach w USA, polskich tradycjach, Warce i Los Angeles. Podczas pobytu w Polsce artyści przekazali do zbiorów Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce 21 obrazów, które w 2020 roku mogliśmy podziwiać na wystawie czasowej pt. „Po przekątnej. Kalifornijska Grupa Krak Art." Obrazy wzbogacą muzealna kolekcję polskich artystów z USA, która Muzeum gromadzi sukcesywnie od lat.

29 czerwca odbyło się podpisanie Umów darowizn pomiędzy muzeum a artystami z USA. Wśród gości, którzy towarzyszyli tego wieczoru artystom byli: prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, dr Anna Rudek-Śmiechowska, aktor Rafał Zawierucha – zaprzyjaźniony z grupą, a także dwie plastyczki z Warki: Barbara Ignaca i Małgorzata Chojnacka oraz pracownicy muzeum. Za dar na rzecz muzeum podziękowali artystom także przedstawiciele władz samorządowych powiatu na czele ze Starostą Krzysztofem Ambroziakiem podczas pikniku Vivat Pułaski.
Efekty prac plenerowych artystów z Kalifornii mogli zobaczyć goście w dniu 2 lipca. Wystawili swoje prace w parku na pikniku. Krak Art Group to jedna z najstarszych grup artystycznych polskiego pochodzenia w USA. Tworzy ponad 40 lat, aktualnie zrzesza 7 członków, którzy spotykają się, tworzą i wystawiają razem swoje dzieła.

fot. Rafał Donica

Plener organizowany został dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logo mkidn2023