Zdjęcie Małgorzaty Walewskiej23 kwietnia odbył się XXXII „Wieczór z Kulturą”. Tym razem na scenie gościliśmy Małgorzatę Walewską, jedną z czołowych światowych mezzosopranistek dramatycznych, pierwszą damę polskiej opery, znaną szerokiej publiczności oper i teatrów Europy i Ameryki, laureatkę i finalistkę wielu międzynarodowych konkursów m. in.: A. Krausa w Las Palmas, L. Pavarottiego w Filadelfii, S. Moniuszki w Warszawie i Belvedere w Wiedniu.

Artystka wystąpiła z towarzyszeniem wybitnego pianisty Teatru Wielkiego w Łodzi Tarasa Hlushko. W recitalu wokalnym, specjalnie przygotowanym na tę okazję wybrzmiały cudownym głosem śpiewaczki arie i pieśni liryczne polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Stanisława Niewiadomskiego, Ignacego Jana Paderewskiego. Wśród wykonywanych utworów znalazły się pieśni liryczne i nostalgiczne oraz lżejsze, bardziej frywolne – jedne i drugie wykonane w mistrzowski sposób, z dużą dozą ekspresji. Każdy utwór zaprezentowany przez artystkę to była historia pięknie opowiedziana słowem i gestem. Cudownie brzmiała muzyka fortepianowa w wykonaniu Tarasa Hlushki, która bardzo pięknie harmonizowała z niepowtarzalnym głosem artystki, solowe wykonanie walca Fryderyka Chopina - to istny koncertowy majstersztyk. „Najbardziej lubię ten moment, kiedy widzę, że publiczność wstrzymuje oddech i jest cisza, a potem jest taki wybuch oklasków…” powiedziała kiedyś Małgorzata Walewska. Czy znalazła ten ulubiony moment na scenie sali koncertowej Muzeum? Z pewnością tak. To był niesamowity i niezapomniany wieczór z kulturą przez duże „K”.

fot. R. Donica