Daszynska1418 kwietnia w naszym muzeum odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Akademia Polonijna”. Tym razem wystąpiła prof. dr hab. Jolanta A. Daszyńska z wykładem pt.: „Pułaski i Kościuszko pod rozkazami Waszyngtona”.

Profesor Daszyńska jest znaną i cenioną specjalistką historii USA związaną zawodowo z Uniwersytetem Łódzkim. Znaczną część kariery naukowej poświęciła zagadnieniom związanym z początkami budowania państwowości amerykańskiej. Zajmuje się więc okresem historycznym w którym zaistnieli Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko – dwaj Polacy, którzy odznaczyli się w walkach podczas rewolucji amerykańskiej. Czy ich zasługi nie są mitologizowane? Czy jako rodacy mamy prawo i powinniśmy być z nich dumni? Z jakimi przygodami, zadaniami i trudnościami spotykali się na ziemi amerykańskiej? Na te i inne pytania można było uzyskać odpowiedzi słuchając wystąpienia profesor Daszyńskiej.
Może się wydawać, że świadomość zasług i działań Pułaskiego i Kościuszki w amerykańskiej wojnie o niepodległość jest wysoka, a jednak często wielu Polaków nadal nie wie, że np. Kościuszko odpowiadał za amerykański sukces w przełomowej bitwie z Anglikami pod Saratogą, zaś Pułaski uchodzi za ojca amerykańskiej kawalerii. Wykład był więc doskonałą okazją do przypomnienia, ugruntowania, ale również poszerzenia posiadanego stanu wiedzy.
Dziękujemy gościom za przybycie, a Pani Profesor Jolancie Daszyńskiej za pasjonującą lekcję historii Szczególne podziękowania kierujemy też do uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi oraz Zespołu Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" w Warce, którzy pod opieką nauczycielek (p. Małgorzaty Bosak i p. Elwiry Zawadzkiej) przyszli w czasie pozaszkolnym na organizowane przez nas spotkanie.