orda 00515 grudnia w pałacowej bibliotece odbył się wernisaż wystawy „Napoleon Orda. Ze zbiorów Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego”.

Ekspozycja jest efektem finalnym szerszego zadania, na które złożyła się konserwacja, digitalizacja oraz oprawa i zabezpieczenie ponad 111 litografii wykonanych w XIX w. wg rysunków Napoleona Ordy. Wybranych 45 grafik ukazujących widoki z obszaru obecnej Ukrainy (Podola, Wołynia i Kijowszczyzny) zaprezentowano na wystawie.

Ekspozycję otworzyła oficjalnie Jolanta Sitarek - Wicestarosta Powiatu Grójeckiego. Wśród gości byli m.in. Przewodniczący Rady Miejskiej Warki - Daniel Bugała, dr Anna Rudek-Śmiechowska z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą - Polonika, prof. dr hab. Olena Bohdaszyna z Charkowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego imіenia H. S. Skoworody, dr hab. prof. ChNUE imienia S. Kuznetsa - Olena Krawczenko, dr Maciej Kordas - dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego, księża z wareckich parafii, dyrektorzy szkół powiatu grójeckiego, przedstawiciele organizacji i instytucji oraz wielu miłośników muzeum.

Zebranych powitała dyrektorka muzeum Iwona Stefaniak, która przypomniała genezę wystawy i podkreśliła znaczenie oraz walory prac Napoleona Ordy. Z kolei kurator wystawy - Karol Kucharski przypomniał biografię artysty, a także ciekawostki historyczne związane z miejscami, które rysował Orda. Swoimi spostrzeżeniami na temat pracy nad wystawą podzieliła się również prof. Olena Krawczenko z Charkowa, która wraz z prof. Oleną Bohdaszyną przyjęła zaproszenie do współpracy przy ekspozycji. Historyczka z Ukrainy dziękowała Polakom za okazywaną pomoc i podkreśliła wagę kooperacji z wareckim muzeum.

Na wystawie można oglądać weduty ilustrujące pałace, dwory, zamki i ich ruiny, kościoły oraz cerkwie - skarby architektury, które niosą ze sobą przekaz historyczny i odwołują się do tradycji dawnej Rzeczypospolitej. Wiele z tych miejsc niestety nie zachowało się do naszych czasów. Ich rys historyczny zwiedzający mogą poznać dzięki notom zamieszczonym pod obiektami w języku polskim i ukraińskim. Ekspozycja przybliża nie tylko fragment dziedzictwa minionych wieków na terenie obecnej Ukrainy, ale i otwiera się szeroko na gości będących również obywatelami wschodniego sąsiada Polski. Warto zauważyć, że wystawa charakteryzuje się walorami edukacyjnymi. W jej przestrzeni wyznaczone są miejsca, gdzie można zagrać w popularną grę memory oraz ułożyć puzzle z zaprezentowanymi na wystawie litografiami. Trwają również prace nad specjalnymi lekcjami edukacyjnymi, które wkrótce pojawią się w ofercie muzeum i wykorzystają potencjał wystawy.

Wernisaż przypadł w wyjątkowym, przedświątecznym czasie. Dlatego po otwarciu wystawy goście zostali zaproszeni do dużego salonu pałacu na spotkanie świąteczne. Dyrektor muzeum podziękowała Organizatorom i wszystkim Partnerom za współpracę w mijającym roku i złożyła wszystkim życzenia. Było dzielenie się opłatkiem, a także koncert kolęd. Oprawę muzyczną tego wyjątkowego wieczoru przygotowali artyści: Anna Kurpińska - śpiew, Ryszard Florek - saksofon, Mariusz Kubicki - kontrabas, Bogdan Sabała – gitara. Dziękujemy wszystkim Gościom za wspaniały przedświąteczny wieczór w muzeum.

Ekspozycja „Napoleon Orda. Ze zbiorów Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego” będzie czynna do 14 maja 2023 r. (z przerwą świąteczno-noworoczną w terminie: 23 grudnia 2022 – 15 stycznia 2023).

 

Przypomnijmy twórców i partnerów wystawy:
Kurator: Karol Kucharski
Współpraca: Iwona Stefaniak

Opracowanie not:
prof. dr hab. ChNUP imіenia H. S. Skoworody Olena Bohdaszyna
dr hab. prof. ChNUE imienia S. Kuznetsa Olena Krawczenko

Współpraca: Karol Kucharski, Marzena Pawłowska

Projekt i aranżacja wystawy:
Kaja Nosal, dr Anna Wręga ONTO Design Studio
Wykonanie wystawy: Ferwor

Konserwacja litografii: Dariusz Subocz / Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki ARS VETA
Oprawa litografii: Józef Tomczyk / Pracownia Artystyczno-Konserwatorska, Mroków
Opieka administracyjno-techniczna: Marzena Kądrowska-Grochal, Janusz Kreczmański, Sławomir Szewczyk, Anna Trzaska

Patronat honorowy: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – Polonika
Patronat medialny: „Monitor Wołyński”, „Spotkania z Zabytkami”, Radio Plus Radom

 

Zadanie „Napoleon Orda. Ze zbiorów Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce”
dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn logo

 

 

fot. Rafał Donica

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/905-wystawa-napoleona-ordy-otwarta#sigProIdb9c427ac3a

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/905-wystawa-napoleona-ordy-otwarta#sigProId4eec7a6da9