DSC 90018 listopada 2022 r. na Zamku w Krasiczynie przy współpracy z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu została uroczyście otwarta wystawa o Stefanie Mierzwie – „Pomysł życia. Amerykańska Fundacja Kościuszkowska - dzieło Polaka” przygotowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

W wernisażu wzięli udział przedstawiciele Muzeum: dyrektor Iwona Stefaniak, kierownik działu administracyjno-technicznego Janusz Kreczmański i kustosz Karol Kucharski. Do Krasiczyna przybyli także członkowie rodziny Stefana Mierzwy - Cecylia Zarembska siostrzenica Mierzwy wraz z synem Tadeuszem, delegacja Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Baszni Dolnej, Anna Kobiałka Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie - Oddział w Baszni Dolnej.

Zebranych na Zamku w Krasiczynie powitał Prezes Fundacji Pro Arte Et Historia Marek Zaczek, który reprezentuje aktualnego właściciela obiektu Agencję Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie oraz Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz. Dyrektor muzeum Iwona Stefaniak opowiedziała podczas wernisażu o genezie powstania wystawy i podziękowała partnerom za współpracę.

Po otwarciu wystawy odbył się wykład dr. hab. Tomasza Pudłockiego, prof. UJ o Stefanie Mierzwie i powstaniu Fundacji Kościuszkowskiej. Wystawa została zaprezentowana na ziemi przemyskiej nie przypadkowo. Stefan Mierzwa – wybitny działacz polonijny, popularyzator historii Polski w USA, twórca Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, urodził i wychował na tych terenach. Przyszedł na świat 12 listopada 1898 r. we wsi Rakszawa koło Łańcuta, potem jego rodzina przeniosła się do Baszni Dolnej koło Lubaczowa. Stąd wyjechał w 1910 roku do Stanów Zjednoczonych, realizując pierwsze kroki swojego wielkiego marzenia. Do stron rodzinnych powracał trzy razy: w 1930 r., 1939 i 1962 r., zawsze wspierając polską naukę i promując misję Fundacji Kościuszkowskiej. 12 listopada przypada 130. rocznica urodzin tego zasłużonego działacza polonijnego.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce przypomniało postać Stefana Mierzwy latem 2022 roku poprzez realizację wystawy „Pomysł życia. Amerykańska Fundacja Kościuszkowska – dzieło Polaka”. Działalność Stefana Mierzwy uosabia połączenie dwóch narodów i dwóch światów. Jego życie, choć nie było łatwe, stanowiło pasmo realizowanych sukcesywnie pomysłów i zamierzeń służących budowaniu polsko-amerykańskich relacji.

Przy okazji pobytu na ziemi przemyskiej nasi pracownicy zwiedzili wspaniałe muzea w Przemyślu pod przewodnictwem dyrektora Jana Jarosza.
Wystawę „Pomysł życia. Amerykanska Fundacja Kościuszkowska - dzieło Polaka” można zwiedzać na Zamku w Krasiczynie do 28 lutego 2023 roku.

Ekspozycja powstała dzięki współpracy z Fundacją Kościuszkowską w Nowym Jorku, Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Klub Stypendystów Fundacji Kościuszkowskiej.
Kuratorzy wystawy: dr Anna Rudek-Śmiechowska, dr hab.Tomasz Pudłocki, prof. UJ
Współpraca: Iwona Stefaniak dyrektor Muzeum
Projekt: Kamila Schinwelska-Brzezińska ELIPSY
Realizacja: Alena Trafimava Artmontage
Wystawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/893-nasza-wystawa-na-zamku-w-krasiczynie#sigProId4ee513d7cc