20220803 144704Dobiegła końca tegoroczna akcja „Lato w Warce. Podróż po Europie”. Przedsięwzięcie, jak co roku, organizowane było we współpracy z lokalnymi instytucjami.

Zajęcia dla dzieci, oprócz Muzeum, przygotowały:Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Spotkania z dziećmi w Muzeum odbyły się 27 lipca i 3 sierpnia.

Podczas pierwszych zajęć dzieci odbyły kulinarną podróż do Włoch. Podroż rozpoczęła się od poznania głównych regionów i miast pachnącej ziołami Italii. Co jest bardziej znane pizza czy pasta?. Kiedy powstała pizza? Która z nich jest królową wszystkich pizz. Jakie są ulubione przez Włochów rodzaje makaronów? Czy risotto i ravioli to ta sama potrawa? Parmezan czy mozzarella – serowe rozterki? Czy frutti di mare rosną na drzewach? Skąd w Polsce wzięła się włoszczyzna? Czy królowa Bona przekonała Polaków do warzyw? Oregano, bazylia i rozmaryn, świeże czy suszone - które są bardziej aromatyczne? To tylko część pytań, na które szukaliśmy odpowiedzi! Młodzi smakosze włoskiej kuchni sporządzili własne kulinarne mapy Włoch, a także niezwykle dopracowane pokazowe dania. Kiedy wszystkim już zaczął doskwierać głód pojawiła się wspaniała pizza Margarita, która zniknęła z talerzy w ciągu kilku minut!

Drugie warsztaty to kolorowa podróż do Francji. Kolorowa podróż była bardzo udana. Najmłodsi podróżnicy odwiedzili Paryż, podziwiali jego symboliczne i monumentalne budowle: wieżę Eiffla, katedrę Notre Dame, Luwr, Łuk Triumfalny. Zachwycali się architekturą zamków nad Loarą. Wytchnienia od upału szukali na zboczach Mont Blanc oraz na plażach Lazurowego Wybrzeża. Odwiedzili pachnące dojrzewającymi winnymi gronami Szampanię, Bordeaux i Prowansję. Sporo emocji wzbudziły zabawy ruchowe: turniej gry w boule – to stara, ale bardzo popularna gra we Francji oraz wyścigi biegowe, tradycyjna zabawa podwórkowa małych Francuzów. Wspomnienia z kolorowej podróży uwieczniliśmy na wspólnym malowidle.

Wakacyjne zajęcia odbyły się w tonącym w soczystej zieleni winiarskim parku, a towarzyszyła im letnia, wakacyjna aura – to wystarczyło by uczestnikom radosny uśmiech nie znikał z twarzy. Były to naprawdę udane wakacje w Muzeum! Zapraszamy za rok!

Fot. P. Kupnicki