Zespół Szafrany19 maja sala w Centrum Edukacyjno-Muzealnym działającym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce wypełniła się niemal po brzegi. Goście zgromadzili się by wspólnie obejrzeć powstały zaledwie kilka miesięcy temu film dokumentalny o legendarnym wareckim zespole muzycznym „Szafrany”.

„Szafrany” powstały w latach 60. XX w. i stały się kultową grupą muzyczną, lubianą i cenioną nie tylko przez mieszkańców ziemi wareckiej. Nic zatem dziwnego, że zrodziła się idea wyprodukowania filmu o losach zespołu. Reżyserii podjął się Jacek Wojciechowski. W przeszło godzinnym dokumencie głos zabrali m.in. byli muzycy, a wśród nich Andrzej Gut, któremu udało się zorganizować prezentację filmu przy współpracy z Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

Film jest nie tylko opowieścią o grupie młodych ludzi z Warki, którzy w latach 60. ubiegłego wieku zapragnęli dzielić się pasją muzyczną z innymi. Jest to również wartościowy materiał dokumentujący ważną część społeczno-kulturalnej historii Warki. Z pewnością jeszcze nie raz będzie odtwarzany w Centrum Edukacyjno-Muzealnym.
Po prezentacji filmu Andrzej Gut wraz z reżyserem filmu wręczali płyty z filmem. Na zakończenie spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcie obecnych na wydarzeniu byłych członków zespołu „Szafrany”.