1920x810Dzisiaj 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiosną 1940 decyzją władz ZSRR zamordowanych zostało 22 tys. polskich obywateli przebywających w sowieckiej niewoli w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

Wśród nich znajdowało się 14,5 tys. żołnierzy, oficerów i 7,3 tys. cywilów. Była to fizyczna eksterminacja polskich elit, patriotów - wśród ofiar znaleźli się naukowcy, inżynierowie, lekarze, artyści. Prawdę o tej okrutnej zbrodni ukrywano przez 50 lat - dopiero 13 kwietnia 1990 władze rosyjskie oficjalnie ujawniły prawdę o zbrodni katyńskiej.

Na liście ofiar katyńskich znaleźli się mieszkańcy Ziemi Wareckiej. Pomnik "Ofiarom Katynia" na cmentarzu parafialnym, odsłonięty w 50. rocznicę mordu katyńskiego, skrywa urnę z prochami zamordowanych żołnierzy, oficerów i tablicę pamiątkową, na której uwiecznieni zostali: Franciszek Bartczak, Leopold Gustaw Kosmahl, Władysław Lubert, Władysław Nędzi, Władysław Paczyński, Jan Wojtala, Stefan Leszek Marciniak. Oddajmy hołd pomordowanym, cześć ich pamięci! 

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/841-82-rocznica-zbrodni-w-katyniu#sigProId9c4d449186