Po przerwie spowodowanej pandemią, do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wrócił cykl spotkań Akademia Polonijna.
24 marca mieliśmy zaszczyt i przyjemność spotkać się z dr hab. Tomaszem Pudłockim - profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektorem Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie, stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej, Fundacji Fulbrighta oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na co dzień zajmuje się on m.in. historią kultury, nauki i oświaty ziem polskich XIX i XX w. oraz intelektualnymi relacjami Polski, Wielkiej Brytanii i USA. Prowadzi badania nad Polonią nowojorską. W Muzeum wygłosił wykład pod tytułem „Polonijne wrażenia z wyjazdów do Polski z II połowy lat 20. XX w.”
W niezwykle barwny sposób opowiedział o emigrantach polskich i ich potomkach odwiedzających kraj w okresie międzywojennym. Przedstawił sytuację w ówczesnej Polsce, omówił jej problemy i trudności, motywy podróży emigrantów, ich oczekiwania i ulubione miejsca odwiedzin. Słuchacze mieli niecodzienną okazję obejrzeć fotografie z lat 20. XX w. obrazujące Polaków żyjących za oceanem. Wykład miał formę otwartą. Wysłuchali go przede wszystkim mieszkańcy Warki. Szczególnie cieszy obecność uczniów Zespołu Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce. Po wystąpieniu wszyscy mieli okazję porozmawiać z profesorem i wymienić się wrażeniami z wykładu.
Wizyta prof. Tomasza Pudłockiego w naszym Muzeum miała również część roboczą, podczas której spotkał się on z dyrektorką Iwoną Stefaniak, dr Anną Rudek-Śmiechowską, w związku z planowaną wystawą o Stefanie Mierzwie - założycielu Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Ta bardzo interesująca ekspozycja zaplanowana jest na wakacje 2022 roku.
Dziękujemy za wspaniały wykład prof. Tomaszowi Pudłockiemu oraz wszystkim uczestnikom spotkania.
https://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/839-akademia-polonijna-z-prof-tomaszem-pudlockim#sigProIdd331eeda6c