DSC 6720male Po przerwie spowodowanej pandemią, do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wrócił cykl spotkań Akademia Polonijna.

24 marca mieliśmy zaszczyt i przyjemność spotkać się z dr hab. Tomaszem Pudłockim - profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektorem Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie, stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej, Fundacji Fulbrighta oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na co dzień zajmuje się on m.in. historią kultury, nauki i oświaty ziem polskich XIX i XX w. oraz intelektualnymi relacjami Polski, Wielkiej Brytanii i USA. Prowadzi badania nad Polonią nowojorską. W Muzeum wygłosił wykład pod tytułem „Polonijne wrażenia z wyjazdów do Polski z II połowy lat 20. XX w.”

W niezwykle barwny sposób opowiedział o emigrantach polskich i ich potomkach odwiedzających kraj w okresie międzywojennym. Przedstawił sytuację w ówczesnej Polsce, omówił jej problemy i trudności, motywy podróży emigrantów, ich oczekiwania i ulubione miejsca odwiedzin. Słuchacze mieli niecodzienną okazję obejrzeć fotografie z lat 20. XX w. obrazujące Polaków żyjących za oceanem. Wykład miał formę otwartą. Wysłuchali go przede wszystkim mieszkańcy Warki. Szczególnie cieszy obecność uczniów Zespołu Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce. Po wystąpieniu wszyscy mieli okazję porozmawiać z profesorem i wymienić się wrażeniami z wykładu.

Wizyta prof. Tomasza Pudłockiego w naszym Muzeum miała również część roboczą, podczas której spotkał się on z dyrektorką Iwoną Stefaniak, dr Anną Rudek-Śmiechowską, w związku z planowaną wystawą o Stefanie Mierzwie - założycielu Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Ta bardzo interesująca ekspozycja zaplanowana jest na wakacje 2022 roku.

Dziękujemy za wspaniały wykład prof. Tomaszowi Pudłockiemu oraz wszystkim uczestnikom spotkania.

 

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/839-akademia-polonijna-z-prof-tomaszem-pudlockim#sigProIdd331eeda6c