Kończy się 2021 - wyjątkowy rok dla całego miasta i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Jako instytucja, której misją jest m.in. dbanie o pamięć, historię i dziedzictwo kulturowe Warki, staraliśmy się w ciągu tych 12 miesięcy nieustannie przypominać bogate dzieje Warki, zaprezentować naszym gościom oraz mieszkańcom wyjątkowe wydarzenia.
Choć mimo pandemii zaczynaliśmy rok od promocji wirtualnego zwiedzania muzeum i spotkań z publicznością online, na zapleczu pracowaliśmy intensywnie, aby móc zrealizować zaplanowane zadania z okazji 700-lecia Warki.
Już w lutym udało się przypomnieć 80. rocznicę likwidacji getta w Warce i zorganizować sympozjum online pt. „Żydowska społeczność Warki”. W 276. rocznicę urodzin Kazimierza Pułaskiego 6 marca, w wąskim gronie, bez publiczności, razem z przedstawicielami władz samorządowych powiatu, gminy, Szkoły im. K. Pułaskiego i Towarzystwa Miłośników Miasta Warki - złożyliśmy symboliczne kwiaty pod pomnikiem naszego patrona.
Z początkiem maja, po długiej przerwie wreszcie otworzyliśmy drzwi muzeum. W parku stanęła plenerowa wystawa Warka – miasto Pułaskiego. Ekspozycja przypomniała jak na przestrzeni ostatnich 100 lat mieszkańcy Warki pielęgnowali pamięć o Kazimierzu Pułaskim. Oryginalne eksponaty i pamiątki związane z tą tematyką zaprezentowaliśmy w sali wystaw czasowych CEM. Wernisaż wystawy odbył się w Noc Muzeów 15 maja. Muzealna noc, skromniejsza niż zwykle, powróciła znów do kalendarza imprez.
18 czerwca w parku i muzeum zagościła wyjątkowa wystawa Jutro – kim chcesz być? Michał Jackowski. Rzeźba. Wernisaż odbył się w pięknych okolicznościach przyrody, w cieniu drzew i sąsiedztwie dzieł artysty. Ta niezwykła wędrówka do krainy antycznych wzorców połączonych z nowymi, popkulturowymi elementami, była podróżą do przestrzeni filozoficznych i pytań o życie, relacje z międzyludzkie i wartości. Artysta - utalentowany rzeźbiarz z Białegostoku, zadawał nam wszystkim pytania przez całe wakacje: kim chcemy być jutro? Jakie są nasze relacje z innymi? Jego ekspozycja przyciągała do parku nie tyko spacerowiczów.
Już kolejnego upalnego dnia, 19 czerwca otwieraliśmy kolejną wystawę, tym razem na rynku miasta i na ulicy Warszawskiej. „VII wieków Warki” – ekspozycja plenerowa z kalendarium historycznym, na specjalnych prezenterach (podświetlanych nocą), usytuowanych wzdłuż symbolicznej Pilicy. Mieszkańcy Warki, ale i goście przybywający na rynek korzystali z niej całe lato. II część wystawy stanęła na ulicy Warszawskiej i przypomniała najbardziej zasłużone postaci Warki. Na wernisażu, pomimo upału - zagrała wspaniała Miejska Orkiestra Moderato.
W sobotnie popołudnie 4 września w parku przy muzeum czytaliśmy „Moralność Pani Dulskiej”, a wraz z nami przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie. Wszyscy wspólnie celebrowaliśmy X edycję akcji Narodowe Czytanie, której inicjatorem jest Prezydent RP.
Wieczór 10 września na wareckim rynku, na długo pozostanie w pamięci uczestników „Oratorium Kazimierz Pułaski”. „To było wydarzenie na miarę jubileuszu 700-lecia Warki” – dało się słyszeć od słuchaczy. Tego dnia odbyły się oficjalne obchody 700-lecia Warki, organizowane przez władze samorządowe miasta. Była Msza św., w Sali koncertowej CEM oficjalna uroczystość dla gości, a na zakończenie wyjątkowy koncert, który muzeum miało zaszczyt organizować wspólnie z partnerami. To niezwykłe dzieło Włodzimierza Korcza (muzyka) i Moniki Partyk (tekst), wykonali: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny, Grzegorz Wilk, Andrzej Ferenc (lektor), Włodzimierz Korcz, a także Strzyżowski Chór Kameralny, Chór „Akord” z Mielca, Podkarpacki Chór Męski oraz Przemyska Orkiestra Kameralna, pod dyrekcją Grzegorza Oliwy – pomysłodawcy, dyrygenta Strzyżowskiego Chóru Kameralnego.
Z kolei 8 października udało się zorganizować Dzień Kazimierza Pułaskiego i wernisaż wystawy „Przegląd 2021. Twórczość artystyczna Warki”. Goście jak zawsze dopisali, a w parku była piękna złota jesień. 10 października odbył się Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski, który rozpoczęła 8 Parada Pułaskiego. To wielkie wydarzenie powróciło po przerwie spowodowanej pandemią. Barwna parada przemaszerowała przez Warkę i zaprowadziła uczestników na polanę w winiarskim parku, gdzie odbyły się pokazy grup rekonstrukcji historycznej i koncerty. Wspólne przedsięwzięcie Muzeum i Stowarzyszenia W.A.R.K.A po raz kolejny się udało i zgromadziło dużą publiczność.
Zwieńczeniem jubileuszowych wydarzeń w muzeum była konferencja naukowa „VII wieków Warki”, którą Burmistrz Warki podczas otwarcia nazwał „wisienką na torcie” obchodów 700-lecia. Zorganizowana w dniach 19-20 listopada razem z Wydziałem Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i wieloma partnerami, zgromadziła ponad 20 prelegentów z różnych instytucji naukowych i kulturalnych z terenu całej Polski. Wygłosili referaty, dyskutowali i dzielili się swoimi badaniami. Wydarzenie skupiło uwagę nie tylko naukowców, ale i mieszkańców, którzy zgromadzili się licznie na sali obrad.
Poza realizacją wystaw i wydarzeń, muzeum opiekowało o się zespołem pałacowo-parkowym w Winiarach, zbiorami, obsługiwało ruch turystyczny. Realizowało lekcje muzealne i warsztaty dla dzieci, oraz dokończyło VI edycję Konkursu historyczno-marynistycznego „Dwa oblicza Pułaskiego” (wspólnie z dowództwem „ORP Gen. K. Pułaski”). Przez cały rok pracownicy Działu Naukowo-Edukacyjnego publikowali na łamach „Kuriera Wareckiego” specjalny dodatek dot. historii Warki i oprowadzali po mieści w ramach historycznych „Wędrówkę po Warce”. Udało się opracować katalogi wystaw i foldery, nową książeczkę edukacyjną o parku i II tom książki „Polacy w Ameryce”.
Choć ekspozycje były długo nieczynne dla zwiedzających, z oferty Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce skorzystało w 2021 r. ponad 30 tys. osób.
Kończąc ten intensywny rok jubileuszowy, składam serdeczne podziękowania całemu Zespołowi Muzeum za mobilizację i zrealizowanie zadań na wysokim poziomie. Dziękuję wszystkim, dzięki którym Muzeum mogło funkcjonować i służyć społeczeństwu, w szczególności Organizatorom Muzeum – Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Władzom Powiatu Grójeckiego . Dziękuję wszystkim Partnerom na czele z Władzami samorządowymi Warki, instytucjom i organizacjom współpracującym. Niech Nowy Rok przyniesie wszystkim zdrowie i pomyślność.
Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum
Zadania: „Wystawa rzeźb Michała Jackowskiego”, obchody 700-lecia Warki, w tym koncert „Oratorium Kazimierz Pułaski”, Wystawa „VII wieków Warki” oraz Konferencja naukowa „VII wieków Warki” zrealizowano dzięki dotacjom celowym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
https://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/828-2021-ten-rok-w-muzeum-nalezal-do-warki#sigProIdd092517ace