imageDziś mija 101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Bitwa nazywana „Cudem nad Wisłą” rozegrała się w dniach 13 - 16 sierpnia 1920 r.

Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, ocaliła niepodległość II Rzeczpospolitej. Uniemożliwiła także bolszewikom realizację ich dalekosiężnych planów polegających na rozszerzeniu rewolucji bolszewickiej w Niemczech i dalej na zachód Europy. Nazywana jest 18. przełomową bitwą w historii świata. Bitwa rozpoczęła się 13 sierpnia na przedpolach Warszawy. Atak Armii Czerwonej Tuchaczewskiego został odparty. 14 sierpnia armia polska rozpoczęła działania zaczepne na linii Wkry. Faza obronna trwała do 16 sierpnia. Wtedy to ruszyła polska ofensywa oskrzydlająca Armię Czerwoną między Wisłą a Bugiem, która zmusiła wojska Tuchaczewskiego do panicznej ucieczki. Był to kluczowy manewr opracowany przez Gen Tadeusza Rozwadowskiego, a zrealizowany przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego. Według szacunków Armia Czerwona straciła ponad 90 tys. zabitych, rannych i jeńców. Polskie straty to 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych.

Brytyjski dyplomata lord Edgar Vincent d’Abernon, bezpośredni świadek wydarzeń tak pisał o bitwie: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń, posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej doceniane”.

Przypominamy wystawę „Bitwa Warszawska”, która powstała w oparciu o fotografie Czesława Czaplińskiego wykonane na planie filmu Jerzego Hoffmana „1920. Bitwa warszawska”.


PLIK PDF

bitwa warszawska 02