Muzem Pułaskiego Warka Wernisaz Jackowski 017W upalne, piątkowe popołudnie 18 czerwca zaprosiliśmy na wernisaż wystawy „Jutro – kim chcesz być?. Michał Jackowski. Rzeźba”.

Niezwykła wędrówka do krainy antycznych wzorców połączonych z nowymi, popkulturowymi elementami, wprowadza widza w przestrzeń filozoficznych pytać o życie, związki, osobowość, postępowanie. Pytań, które zadaje sam artysta – utalentowany rzeźbiarz pochodzący z Białegostoku – Michał Jackowski. Otwarcie wystawy odbyło się w pięknych okolicznościach winiarskiego parku, w cieniu drzew i sąsiedztwie dzieł artysty.

Rzeźbiarz prezentuje w Warce 28 prac z marmuru i brązu, zarówno mniejszych jak i większych. Sama wystawa podzielona została na trzy części. Pierwszą znajduje się w sali wystaw czasowych, gdzie zobaczyć można dzieła z cyklu „Antic Games” (Gry Antyczne), dalej przechodząc przez park okalający Muzeum można podziwiać kilka wielkoformatowych rzeźb, w tym „Sticky Pink”, której elementy wkraczają również w przestrzeń między drzewami. Ostatnia część wystawy znajduje się w zabytkowym pałacu, gdzie artysta prezentuje niezwykle intymny cykl „Circles of Life” („Kręgi życia”) opowiadający w wysublimowany sposób o relacjach kobiety i mężczyzny.

Podczas wernisażu wystawy, który zgromadził wielu szacownych gości, dyrektor Muzeum Iwona Stefaniak powitała i podziękowała wszystkim uczestnikom, a także zaangażowanym w stworzenie ekspozycji. Wśród obecnych był sam artysta – Michał Jackowski, wraz z żoną i dziećmi. Ponadto członek Rady Muzeum – Profesor Jan Wiktor Sienkiewicz – historyk sztuki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który to ośrodek jest partnerem wystawy, współkuratorka ekspozycji dr Anna Rudek-Śmiechowska, projektanci ekspozycji – Maciej Stefański i Anna Stefańska, a także Jakub Fijewski – właściciel partnerującej wystawie galerii Artutito z Warszawy. W otwarciu uczestniczyli także przedstawiciele władz: wicestarosta powiatu grójeckiego – Jolanta Sitarek, członek zarządu Andrzej Zaręba, Grażyna Kijuc – radna powiatu oraz reprezentująca władze Warki – wiceburmistrz Teresa Knyzio.

Podczas otwarcia prof. Sienkiewicz podkreślił wysoki poziom artystyczny prezentowanych prac, a także fakt, że „Michał Jackowski zdobył już wiele spektakularnych nagród i wyróżnień na prezentacjach sztuki współczesnej za granicą, od Florencji i Rzymu po Miami - ale pierwszy raz drzwi muzeum w Polsce otworzyło przed nim Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, doceniając jego talent i międzynarodowe osiągnięcia”. Podziękował za to dyrektorce i zespołowi Muzeum. Oficjalnie wystawę otworzyła wicestarosta Jolanta Sitarek, na której wystawa zrobiła duże wrażenie. Po ekspozycji oprowadził zebranych sam Artysta, który poza talentem rzeźbiarskim ma dar opowiadania, dobrze śpiewa i do tego jest bardzo skromnym człowiekiem.

Wystawa odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, co zostało podkreślone w przemówieniach towarzyszących wernisażowi.

„Wierzę, że zadawanie sobie pytań o wartości, jakie wybieramy w życiu, odpowiedzi, jakie będziemy na nie dawali, może nas kierować w stronę jakiegoś zniewolenia lub uwolnienia się. Najgorsze, co może nam się przydarzyć, to płynięcie strumieniem rzeki bez zadawania sobie pytań, bez próby wyskoczenia, popłynięcia pod prąd, bez braku refleksji” – podkreślał w swoich wypowiedziach Michał Jackowski. Do zadawania pytań i obcowania z wspaniałą sztuką rzeźbiarską zaprasza wystawa „Jutro – kim chcesz być?”, która potrwa w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego do końca sierpnia 2021 roku.Fot. Paweł Ławreszuk

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/781-jutro-kim-chcesz-byc-wernisaz-wystawy#sigProId49fe3f75f3

 

 

 

Wystawa czynna od 18 czerwca – do 31 sierpnia 2021Kuratorki:
 
Iwona Stefaniak, dr Anna Rudek-ŚmiechowskaPartnerzy:

partnerzy JackowskiPatronat medialny:

partnerzy medialni Jackowski


Projekt wystawy:

Maciej Stefański


Projekt graficzny:

Anna StefańskaDofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

logo mkdnis