VII wiekow Warki infoZ okazji 700-lecia miasta, Muzeum zaprezentuje wystawę plenerową „VII wieków Warki” na Rynku miasta. Ekspozycja przypomni mieszkańcom oraz turystom bogatą historię Warki.

Ukazuje w I części kalendarium historyczne miasta (oś czasu od najdawniejszych do współczesnych lat), na specjalnych prezenterach (podświetlanych nocą), które usytuowane będą wzdłuż symbolicznej rzeki (Pilicy). Koncepcja wystawy została oparta na motywie miasteczka nad rzeką, które wraz z upływem czasu zmieniało się i przechodziło wiele przeobrażeń. Woda - symbol zmienności, odradzania, ale i potęgi, mądrości – ma przypominać o upływającym czasie, przemijaniu, również o historii i szacunku do tradycji. Kolejne czasookresy następujące po sobie (daty, wydarzenia) zostały ułożone chronologicznie. W historii Warki - jak w lustrze odbijają się dzieje Polski, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie tylko mieszkańcy miasta, ale także goście przybywający na warecki rynek. Wystawa będzie miała również elementy edukacyjne, przeznaczone dla dzieci. II część ekspozycji stanie na ulicy Warszawskiej i przypomni najbardziej zasłużone postaci miasta.

Otwarcie wystawy na rynku zaplanowano 19 czerwca o godz. 17.00. Wernisażowi będzie towarzyszył koncert Orkiestry „Moderato”. Ekspozycja potrwa do końca września. Serdecznie zapraszamy.

 

Koncepcja wystawy: Iwona Stefaniak, Piotr Kupnicki

Kurator wystawy: Piotr Kupnicki

Współpraca: Karol Kucharski, Iwona Stefaniak, Elwira Zawadzka

Projekt wystawy: Koza Nostra Studio

 

Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce,
Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Warce, Oddziału PTTK im. W. Krawczyka w Warce,
R. Donicy, I. Dziedzickiego, A. M. Matlakowskiego, W. Tereszkiewicza.

 

Patronat honorowy:

Starosta Grójecki - Krzysztof Ambroziak
Burmistrz Warki - Dariusz Gizka

 

Partnerzy:

patronat2

  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

logo mkdnis

 

 

700 lat Warki www