IMG 20210504 164025W cyklu „Nasze historie”, w roku 700-lecia Warki prezentujemy nową wystawę o tematyce regionalnej pt. „Warka – miasto Pułaskiego”.

Ekspozycja składa się z dwóch części: usytuowanej w parku i w sali Centrum Edukacyjno-Muzealnego. Wystawa przypomina jak na przestrzeni ostatnich 100 lat mieszkańcy Warki pielęgnowali pamięć o Kazimierzu Pułaskim. Poczynając od lat tuż po II wojnie światowej kiedy biografia Pułaskiego stała się najlepszym narzędziem promocji dla małego zniszczonego wojną miasteczka, przez drogę do powstania Muzeum, wizyty dyplomatów i gości polonijnych, aż po promocję lokalnych produktów wykorzystujących na etykietach Kazimierza Pułaskiego czy wydarzenia takie jak Piknik Vivat Pułaski. Część planszowa ekspozycji stanie już na weekend 8-9 maja w parku i będzie czynna całe lato. Oryginalne eksponaty i pamiątki związane z tą tematyką będzie można oglądać w sali wystaw czasowych od Nocy Muzeów 15 maja do 6 czerwca.
Na wystawie warto zobaczyć np. książeczkę promocyjną z 1960 r. pt. „Warka-miasto Pułaskiego”, plakaty (w tym m.in. plakat Rafała Olbińskiego z pocz. lat 70. pt „Warka-Pulaski Town”), karty pocztowe, wycinki prasowe, dawne fotografie oraz inne pamiątki, które wykorzystywały wizerunek bohatera Polski i USA. Muzeum udostępni również projekty tzw. „Pulasky Village” - czyli turystycznego kompleksu nad Pilicą, który planowano wybudować w latach 60. XX w. na część Pułaskiego. Ekspozycja będzie czynna do Już dziś serdecznie zapraszamy na spacery do parku i zwiedzanie nowej wystawy.