Trojden VIIw WarkiMuzeum otrzymało dotację celową od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na zadanie „700 lat Warki”.

Z dotacji celowej zrealizujemy wystawę plenerową na rynku pt. „VII wieków Warki”, której otwarcie planowane jest 12 czerwca. Ekspozycja jest pomysłem, aby w dobie pandemii wyjść z Muzeum i przybliżyć mieszkańcom oraz turystom bogate dzieje miasta. Wystawa będzie czynna całe lato.

W ramach realizacji zdania chcemy również zaprosić publiczność na wyjątkowe wydarzenie muzyczno-artystyczne, jakim będzie „Oratorium Kazimierz Pułaski”. Jak tylko poprawi się sytuacja pandemiczna, zorganizujemy koncert na rynku miejskim.

„Oratorium Kazimierz Pułaski” – dzieło słowno-muzyczne na cześć Kazimierza Pułaskiego, skomponowane zostało przez Włodzimierza Korcza. Autorką tekstów jest Monia Patryk. Inspiracją do powstania oratorium była 250. rocznica konfederacji barskiej na podkarpaciu i w gminie Strzyżów. Zostało wykonane do tej pory dwa razy: w Strzyżowie oraz w Przemyślu. Wykonawcy oratorium to: Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny, Grzegorz Wilk, Włodzimierz Korcz, a także Strzyżowski Chór Kameralny, Chór Akord Związku Nauczycielstwa Polskiego, Podkarpacki Chór Męski i Przemyska Orkiestra Kameralna - pod dyrekcją Grzegorza Oliwy. Teksty mówione recytuje Andrzej Ferenc. Autorzy tego dużego przedsięwzięcia i artyści wyrazili zgodę na wystąpienie w Warce.

700-lecie Warki jest doskonałą okazją, aby zaprezentować oratorium w „mieście Pułaskiego”. Pomimo, że jest utworem stworzonym do świątyni i wykonywanym w kościołach, chcielibyśmy zaprezentować koncert w plenerze, aby więcej osób mogło zobaczyć wydarzenie, które jest wyjątkowym widowiskiem (na które składają się: muzyka, teksty pieśni oraz specjalna aranżacja światła). Oratorium planujemy wystawić wieczorem 10 września.
W ramach otrzymanej dotacji Muzeum zrealizuje również prace na wystawie stałej o Warce. Zostanie m.in. zaktualizowana Baza wiedzy o Warce – czyli „Warkopedia” i udostępniona przez Internet. Będzie można z niej skorzystać przez stronę www Muzeum. W planach jest również aktualizacja i uzupełnienie o nowe treści audioprzewodnika po wystawie stałej, który w dobie pandemii udostępniliśmy na telefony komórkowe.

Przy realizacji zadania „700 lat Warki” Muzeum będzie współpracowało z władzami miasta Warki, a także z gminną instytucją kultury „Dworek na Długiej”. Cieszymy się z otrzymanej dotacji, dziękujemy Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a wszystkich zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum

 

Zadanie „700 lat Warki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

logo MKDNiS