ikony ks drag01Od 14 sierpnia do 13 września w bibliotece pałacu czynna jest wystawa ikon Księdza Kanonika Stanisława Drąga. Choć zakończył on kilka lat temu swoją posługę kapłańską jako proboszcz parafii p.w. Św. Trójcy w Grabowie nad Pilicą, wciąż jest bardzo aktywny w regionie jako artysta i organizator wielu wystaw.

Jego ikony, ale także inne prace malarskie, prywatne zbiory, prezentowane są w wielu instytucjach południowego Mazowsza. Ostatnio zorganizował w Radomiu Prywatne Muzeum Ikon.

Stanisław Drąg - kapłan senior, artysta, ikonopis, miłośnik kultury i tradycji, patriota. Urodził się w 1941 r. w Kałkowie k. Ciepielowa. Jest absolwentem Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1966 r. Studiował teologię na KUL, uczęszczał na wykłady historii sztuki i zajęcia z rysunku i kompozycji, uczył się konserwacji zabytków u prof. Rudolfa Kozłowskiego z Krakowa. W latach 1972 – 2004 pracował jako duszpasterz w parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej w Radomiu i wybudował tam kościół. Od 2004 r. do 2016 r. był proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą. Obecnie jako kapłan emeryt, pomaga przy kościele garnizonowym w Radomiu.
Warto wspomnieć, że od czasów studenckich, w kręgu zainteresowań Ks. Drąga było prawosławie, jego obrzędy oraz ikony – ich autentyzm, prostota, symbolika. Zaczął w końcu sam je tworzyć. Obok walorów artystycznych mają swoje wielkie bogactwo teologiczne, są świadectwem wiary. Ikony ks. Drąga nie są kopiami, w każdej z nich autor pokazuje fragment swojej osobowości, w której można zobaczyć zamiłowanie do kultury prawosławia, zafascynowanie historią, zabytkami i przyrodą.
Twórczość ks. Stanisława Drąga można było podziwiać w przeszłości na ponad 100. wystawach, w tym także w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jak również w Dworku na Długiej. Aktualna ekspozycja prezentuje dorobek artystyczny Księdza z ostatnich lat. Jego ikony trafiły do wielu kolekcji prywatnych w Polsce i zagranicą. Działalność ks. Stanisława została uhonorowana wieloma nagrodami, m. in. Medalem Pro Memoria w 2009 r., a ostatnio Nagrodą Zygmunta Glogera. Ksiądz nadal tworzy – „pisze” ikony, będące pomocą w osobistym dialogu z Bogiem. Mówi: „Wciąż piszę ikony. Wręcz szkoda mi każdej chwili na coś innego. Ikony to moja wieczorna modlitwa desek”. Zainteresowanych zaprasza do swojego autorskiego muzeum w Radomiu, bo oprócz własnych ikon zgromadził imponujący zbiór obrazów. „Jeśli ktoś chce je obejrzeć, niech się ze mną skontaktuje. Jestem dostępny w kościele garnizonowym ” – zaprasza ks. Drąg.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/711-ikony-ksiedza-draga-w-muzeum#sigProId666075507c