imageJak co roku Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego przyłączyło się do akcji Ferie w Warce – Wareckie Zimowisko. Motywem przewodnim zajęć w Muzeum było dokarmianie ptaków w czasie zimy.

Zajęcia składały się z dwóch części pod wspólnym tytułem – W czasie zimowiska dbamy o „ptaszyska”. Pierwsze spotkanie odbyło się 12 lutego. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się jakie jest znaczenie ptaków w życiu człowieka, dlaczego i jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów, które ptaki zimują i jakie wydają odgłosy, dlaczego i kiedy dokarmiamy ptaki, do czego służą karmniki, jak są zbudowane, gdzie powinny być zawieszone. Poznali też zasady prawidłowego doboru karmy dla ptaków. W dalszej części zajęć dzieci zaprojektowały swoje karmniki Do niektórych „przylecieli” nawet goście - sikorki, wróble, gile itp. Odbyła się mini wystawa prac i wspólna ocena najlepszych. Na zakończenie spotkania dzieci udały się na spacer po starym parku – ścieżką edukacyjną, która nazwaliśmy „ptasim szlakiem”. Szukaliśmy istniejących już w parku karmników i budek lęgowych. Podczas spaceru udało się zaobserwować niektóre z zimujących w Polsce ptaków m.in. gile.

Drugie zajęcia odbyły się 19 lutego i miały charakter warsztatów. Tym razem podczas spotkania pracy było naprawdę dużo. Dzieci, pracując w zespołach, zbudowały dla ptaków prawdziwe karmniki, które otrzymały „apetyczne” nazwy: Mc Chicken, Ptasia Gospoda, Mc Bird, Hotel Sikorek, Ptasia Willa, Zdrowa Żywność. Wszystkie karmniki można podziwiać w parku przy Muzeum, ponieważ wspólnie zawiesiliśmy je w odpowiednio wybranych miejscach i uzupełniliśmy ziarnem, owocami oraz pokarmem dla sikorek. Nowe karmniki zaznaczyliśmy na mapie, w niektórych udało się zaobserwować pierwszych gości… Serdecznie zapraszamy do parku w Winiarach i podziwiania nowych ptasich stołówek…