Zdjęcie ze spotkaniaW piątek 25 kwietnia, w sali konferencyjnej Centrum Edukacyjno-Muzealnego odbyło się spotkanie autorskie z kmdr. por. rez. Dominikiem Dąbrowskim – oficerem Marynarki Wojennej RP, byłym Zastępcą Dowódcy ORP „Gen. K. Pułaski”, a obecnie kapitanem jachtowym i nauczycielem nautyki w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku. Spotkanie poprowadziła Iwona Stefaniak - dyrektor muzeum.

Wydarzenie było kolejnym w cyklu edukacyjnych spotkań związanych z trwającą wystawą czasową „Pułaski 272. 25 lat Polski w NATO”, której bohaterem jest fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” i jej załoga. Okręt został przekazany Polsce przez USA u progu obecności naszego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. W Warce jest doskonale znany. Od chwili kiedy nadano mu imię najsłynniejszego mieszkańca ziemi wareckiej, bohatera Polski i USA, służący na nim marynarze utrzymują kontakty z wareckim muzeum oraz społecznością ziemi wareckiej.

Dominik Dąbrowski jest jednym z tych oficerów „Pułaskiego”, którzy w przeszłości odwiedzali Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Tym razem przyjechał nie ze służbową wizytą, ale po to, by podzielić się swoimi wspomnieniami z czasów służby w Marynarce Wojennej. Jego opowieści nie ograniczały się jedynie do lat kariery wojskowej, z której niemal dekadę poświęcił służbie na ORP „Gen. K. Pułaski”. Z chęcią mówił również o żeglarstwie, które obecnie jest nie tylko jego pracą, ale i wielką pasją. W gawędziarskim, nie pozwalającym się nudzić stylu, przytaczał wiele anegdot, przygód i ciekawych zdarzeń. Sięgał do początków swoich związków z marynarskim mundurem, które zaczynały się na pokładzie ORP „Kopernik”. Mówił barwnie, w prosty i jasny sposób przybliżając młodzieży życie na morzu. Jedna historia goniła kolejną. Pokaz zdjęć z muzealnego archiwum w tle, na których przypomnieliśmy dawne edycje Konkursu historyczno-marynistycznego Dwa Oblicza Pułaskiego, pomógł przenieść się do tych lat, kiedy Komandor był zaangażowany w organizację tego przedsięwzięcia muzealnego, organizowanego wspólnie przez muzeum i okręt. Był m.in. kapitanem i opiekunem podczas dwóch rejsów po Bałtyku jachtem Marynarki Wojennej RP, które stanowiły główną nagrodą konkursu.

Spotkanie było sentymentalną i interesującą dla słuchaczy podróżą Komandora Dąbrowskiego, nie tylko po morzach i oceanach. To była lekcja, podczas której doświadczony oficer odkrywa przed młodymi ludźmi inny świat, obfitujący w przygody, ale i ważne do wykonania zadania. Zdradził nieco kulis z pracy na okręcie wojennym oraz ciekawostek z codziennej marynarskiej służby, pełnej (m.in. podczas NATO-wskich misji) wyzwań i konieczności zachowania wyjątkowej dyscypliny. Komandor Dąbrowski jest znakomitym nauczycielem życia o morzu i na morzu – na co dzień przekonuje się o tym młodzież z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, gdzie uczy nautyki. Tym razem doświadczyła tego młodzież z Warki, która rozmawiała z gościem z Trójmiasta.

Dziękujemy kmdr. por. rez. Dominikowi Dąbrowskiemu za interesujące spotkanie i podzielenie się swoimi wspomnieniami. Dziękujemy młodzieży i ich opiekunom z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce za liczne przybycie. Dziękujemy również za obecność przedstawicielom Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warce.

PS: Przypominamy, że wystawę „PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO” można zwiedzać już tylko do 4 maja!