Zdjęcie grupowe uczestników spotkania 5 grudnia w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego odbyło się spotkanie z Jagną Rolską, autorką książki „Farciarz”, będącą fascynującą historią, opartą na faktach, o Jerzym Oględzkim, ps. Jur – żołnierzu Armii Krajowej, uczestniku Powstania Warszawskiego odznaczonym Krzyżem Walecznych.

Wydarzenie to było kolejną odsłoną cyklu „Zrozumieć historię”, w którym staramy się zainteresować młodzież i dorosłych przeszłością, dziejami oraz ciekawymi wydarzeniami naszego regionu – Ziemi Wareckiej oraz Mazowsza. 80. rocznica Powstania Warszawskiego, przypadająca w tym roku, była dobrą okazją, by porozmawiać o tamtych trudnych czasach.

Jagna Rolska to autorka i współautorka powieści obyczajowo-historycznych i fantastycznych m.in. „Kaprysu milionera” (Książka Roku 2020 w plebiscycie portalu Granice.pl), „SeelT” (nominacja do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i w konkursie Lubimyczytać.pl na Książkę Roku 2019). Od lat związana z portalem Fahrenheit. Autorka od lat pasjonuje się historią, stąd jej zainteresowanie i pomysł na książkę „Farciarz”, przedstawiającą postać powstańca o pseudonimie „Jur”.

Jerzy Oględzki urodził się w Warszawie 20 października 1923 r. w rodzinie wywodzącej się ze szlachty mazowieckiej. We wczesnej młodości należał do harcerstwa. Po wybuchu wojny, w latach 1939-44 działał w konspiracji 26 sierpnia 1942 został roku aresztowany i osadzony na Pawiaku, gestapowskim więzieniu śledczym, zwolniony 24 kwietnia 1943. Od pierwszych dni wybuchu Powstania Warszawskiego żołnierz Armii Krajowej Grupy "Północ". Uczestniczył w walkach na Starym Mieście, po przejściu kanałami, na Śródmieściu. Po kapitulacji trafił do niewoli niemieckiej i był jeńcem Stalagu III-A Luckenwalde w Brandenburgii. Wiosną 1946 r. powrócił do Warszawy. Jego udział w Powstaniu Warszawskim to przykład heroicznej walki młodego pokolenia o niepodległość Polski.

Spotkanie z autorką książki poprowadziła dyrektor Muzeum Iwona Stefaniak, a licznie zgromadzona publiczność miała okazję poznać zainteresowania pisarki, ciekawostki z jej pisarskiej kariery, ale i motywy, które zachęciły ją do napisania powieści o powstańcu warszawskim. Autorka opowiedziała także o genezie powstania książki, pisaniu, ale i trudnościach jakie musiała pokonać, aby opowiedzieć publiczności niezwykłą historię Jurka – powstańca. Szczególnie młodzi uczestnicy spotkania mogli przekonać się, że poznawanie historii, to nie tylko nauka ze szkolnych podręczników, ale także czytanie powieści historycznych może być źródłem wiedzy. Choć autorka nie zdradziła całej fabuły książki, na pewno zainteresowała publiczność tematem i swoim opracowaniem. Podczas tego wieczoru każdy uczestnik mógł porozmawiać z gościem oraz otrzymać dedykację z autografem na swoim egzemplarzu książki.

Dziękujemy Pani Jagnie Rolskiej za spotkanie i ciekawą opowieść, wszystkim gościom, a szczególnie młodzieży z Zespołu Szkół im. I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi za udział w tym wydarzeniu i zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu „Zrozumieć historię”.