Krzysztof GosztyłaW piątkowy wieczór, 18 października, publiczność zgromadzona w sali koncertowej Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego miała okazję uczestniczyć w spektaklu słowa i dźwięku.

Było to pierwsze z cyklu spotkań muzyczno-literacki „Muzyka i literatura polskich dworów i pałaców”, organizowanych przez Fundację Przyjaciele Muzyki. Działanie artystyczne to połączenie utworów najwybitniejszych polskich kompozytorów XIX w. przeplatanych lekturą „Pana Tadeusza”. Tego wieczoru, w wareckim muzeum, wystąpili dwaj cenieni artyści: Krzysztof Gosztyła - aktor filmowy, teatralny oraz dubbingowy i Marek Toporowski - pianista, klawesynista, organista, kameralista, dyrygent a także wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie.

Publiczność wysłuchała interpretacji fragmentów „Pana Tadeusza” w znakomitym wykonaniu Krzysztofa Gosztyły. Aktor dał się poznać publiczności jako mistrz słowa, który odkrywał przed słuchaczami zupełnie nowy wymiar dzieła, tak ważnego dla polskiej kultury i historii. Osoby obecne na sali w skupieniu słuchały kolejnych fragmentów utworu, którym towarzyszył koncert fortepianowy Marka Toporowskiego. Zaprezentował on muzykę wybitnych polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego i Józefa Elsnera. Koncert był muzyczną podróżą przez epokę XIX w., w której żyli i tworzyli wspomniani artyści. Występ obu artystów publiczność nagrodziła w pełni zasłużonymi gromkimi brawami.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia, mamy nadzieję że pozostanie ono na długo w Waszej pamięci. Podziękowania należą się także Fundacji Przyjaciele Muzyki na czele z Państwem Marcinem Rudzińskim – prezesem fundacji oraz Anną Tryc-Rudzińską, koordynatorem cyklu „Muzyka i literatura polskich dworów i pałaców”. Bez nich organizacja spotkania nie byłaby możliwa.

Spotkanie „Muzyka i literatura polskich dworów i pałaców” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Organizacja wydarzenia: Fundacja Przyjaciele Muzyki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce, Art Deco Group.