Zdjęcie arch. Dzień Pułaskiego11 października, w najbliższy piątek, przedstawiciele władz centralnych, samorządowcy, delegacje szkół, instytucji i organizacji oraz mieszkańcy ziemi wareckiej spotkają się o godz. 12.00 pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego przy wareckim muzeum by oddać cześć i hołd Bohaterowi Dwóch Narodów w 245. rocznicę jego śmierci.

Tradycja uroczystości liczy kilkadziesiąt lat, a organizatorem jest Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Obchody wpisują się w regionalny kalendarz świąt o charakterze patriotycznym. Tak jak jest to w zwyczaju, w programie zaplanowano Apel Pamięci i Salwę honorową na cześć gen. Kazimierza Pułaskiego. Złożone zostaną wiązanki kwiatów i zapłonie znicz pamięci. Nad oprawą i asystą wojskową czuwać będzie Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Grójcu oraz Orkiestra Wojskowa z Radomia. Tegoroczny Dzień Kazimierza Pułaskiego będzie również wyjątkowym świętem dla społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. W trakcie uroczystości uczniowie klas pierwszych złożą ślubowanie i zaprezentują krótki program artystyczny. To będzie ich wielki dzień!

W dalszej części obchodów, przy udziale zaproszonych gości, w Centrum Edukacyjno-Muzealnym odbędzie się finisaż wystawy „Łączy nas Pułaski. Artyści Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego”. Będzie to doskonała okazja do podpisania Porozumienia o współpracy między Uniwersytetem Radomskim, a wareckim Muzeum. Wydarzenie zakończy koncert duetu skrzypcowego Radomskiej Orkiestry Kameralnej: Kamila Szalińska-Bałwas i Lucjan Szaliński-Bałwas.

Do udziału w obchodach Dnia Kazimierza Pułaskiego zapraszają: Krzysztof Ambroziak – Starosta Grójecki oraz Iwona Stefaniak – Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
Z przyczyn organizacyjnych, najpóźniej do 10 października do godz. 12.00, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego przyjmuje zgłaszania udziału w uroczystościach Pocztów Sztandarowych oraz delegacji z kwiatami. Chęć udziału prosimy zgłaszać pod numerem telefonu: (48) 6672267 lub kierować drogą mailową na adres: sekretariat@muzeumpulaski.pl ..