3 października w Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu obyła się uroczysta Gala wręczenia nagród w XVIII edycji konkursu Mazowieckie Zdarzenie Muzealne „Wierzba”.
Konkurs jest organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich, Oddział Mazowiecki w Warszawie. Ma już długą tradycję i uznaną pozycję w środowisku muzealniczym. Jest skierowany do placówek muzealnych z terenu województwa mazowieckiego. Daje coroczną możliwość rywalizacji o branżowe statuetki – „wierzby” - za najlepsze wydarzenia i realizacje w kilku kategoriach: wystawy (w podkategoriach mniejsze i większe muzea), projekty edukacyjne, projekty otwarte, wydawnictwa oraz plakaty.
Uhonorowanie przez Kapitułę Konkursu, w której są m.in. specjaliści z dziedziny muzealnictwa, jest nie tylko prestiżowym podsumowaniem realizowanych przedsięwzięć muzealniczych, ale i znakomitą promocją instytucji na mapie kulturalnej centralnej Polski. W przeszłości Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego już niejednokrotnie było doceniane w konkursie Mazowieckie Zdarzenie Muzealne „Wierzba”. Na tegorocznej Gali zostaliśmy nagrodzeni ponownie. I to aż dwa razy! Delegacja Muzeum w składzie: Iwona Stefaniak – dyrektor, Aleksandra Wiąckiewicz – specjalista ds. sprzedaży i Karol Kucharski – kustosz, wracali do Warki ze statuetkami, dyplomami i różami. Odebrali je z rąk Adama Struzika - marszałka województwa mazowieckiego oraz Magdaleny Nowackiej – radnej sejmiku województwa mazowieckiego.
Tym razem zdobyliśmy:
II miejsce w kategorii „Wystawa zorganizowane przez mniejsze muzea” za ekspozycję „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym”
III miejsce w kategorii „plakat muzealny” za plakat Paryska Noc Muzeum.
Dziękujemy Jury Konkursu za dostrzeżenie naszej pracy, podziękowania kierujemy również do wszystkich, którzy pracowali przy tych projektach. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!
Przypomnijmy – wystawa „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” została otwarta 2 lipca i była czynna do 17 grudnia 2023 r. Kurator: Karol Kucharski, współpraca: Iwona Stefaniak, projekt: Kamila Schinwelska i Marcin Gwiazdowski/Elipsy, produkcja: Alena Trafimava/Artmontage.
Na ekspozycji zaprezentowaliśmy siedmiu kompozytorów pochodzących z Polski, którzy wnieśli wkład w amerykańską kinematografię. Wystawa przybliżała dokonania: Bronisława Kapera, Henryka Warsa, Krzysztofa Komedy, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Preisnera, Wojciecha Kilara i Jana A.P. Kaczmarka. Po przekroczeniu progu sali ekspozycyjnej zwiedzający mógł poczuć się jak w kinie: można było wygodnie usiąść w fotelach, zaczytać się w informacjach płynących z dużego ekranu i zasłuchać się w dźwiękach muzyki filmowej. Potem wystarczyło podejść do dużej ściany ekspozycyjnej by podziwiać zdjęcia, plakaty i wspaniałe oryginalne pamiątki, wśród których były m.in. statuetki nagród Jana A.P. Kaczmarka za muzykę do filmu „Marzyciel” czy też elementy jego garderoby, które miał na sobie podczas odebrania Oscara w 2005 r. Nie zabrakło też zapisów nutowych, w tym m.in. rękopisów Wojciecha Kilara do takich filmów jak „Portret Damy” czy „Dracula”.
Z kolei plakat „Paryska Noc Muzeum” zapraszał na Noc Muzeów, podczas której przypomnieliśmy pobyt Kazimierza Pułaskiego we Francji. Autorzy: Joanna Górska i Jerzy Skakun/Homework.
Plakat w jasny i wyjątkowo komunikatywny sposób nawiązywał do związków Kazimierza Pułaskiego z Francją. Twórcy plakatu zaprezentowali postać Bohatera w charakterystycznym nakryciu głowy – bikornie - podobnym do tego jaki zakładał Napoleon Bonaparte. Wizerunek Pułaskiego w takim kapeluszu i do tego udekorowanym kokardą we francuskich barwach od razu budził w odbiorcy skojarzenia z krajem ze stolicą w Paryżu.
Zdobyte „Wierzby” dużo dla nas znaczą. To świetna rekomendacja pracy, którą wykonujemy dla muzealnych gości. W planach mamy już organizację kolejnych wydarzeń. Zapewniamy: lotów nie mamy zamiaru obniżać!
https://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/1069-kolejne-wierzby-dla-muzeum#sigProIddd0bebe8e4