030„Warka Pamięta”– pod takim tytułem odbył się 1 sierpnia niezwykły koncert na wareckim rynku w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Organizatorem wydarzenia byli: Stowarzyszenie Warecki Klub Strzelecki oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Koncert wspierali Partnerzy: Miasto i Gmina Warka, a także Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, ZUK Warka, SP ZOZ w Warce, Komenda Policji w Warce i OSP Warka.

Koncert w wykonaniu Orkiestra z Chmielnej, połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i powstańczych zgromadził tłumy mieszkańców Warki i wielu gości, wśród których nie zabrakło uczestniczek Powstania Warszawskiego oraz przedstawicieli władz samorządowych, na czele z Przewodniczącym Rady Powiatu Grójeckiego Janem Madejem oraz Burmistrzem Warki – Tomaszem Rawskim.

Specjalnie przygotowany i wydany przez organizatorów - SWKS Warka i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego - śpiewnik (wraz z rysem historycznym „Warka w czasie II wojny światowej” oraz przypomnieniem mieszkańców Warki walczących w Powstaniu Warszawskim), rozszedł się bardzo szybko w 1000 egz. i zachęcał do wspólnego śpiewania.

Wydarzeniu towarzyszyła podniosła, niecodzienna i pełna wzruszenia atmosfera. Wielu mieszkańców Warki pięknie odpowiedziało na apel organizatorów i założyło stroje nawiązujące do czasów okupacji i samego Powstania Warszawskiego. Liczni mieli biało czerwone opaski ze znakiem Polski Walczącej. Na rynku ustawiono specjalną barykadę i armatę. Grupa pań i panów, a nawet dzieci z Klubu Sportowego Start Pułaski Warka zrobiła wszystkim wspaniałą niespodziankę i wystąpiła w przebraniach, a nawet zorganizowała fragment rekonstrukcji historycznej podczas koncertu. Panie i panowie w lakierkach, skarpetkach, toczkach, princeskach i spódniczkach, w mundurach i mundurkach, z akcesoriami, torebkami, a nawet z bronią – zaskoczyły pozytywnie organizatorów! Wiele osób wzięło udział w konkursie na najciekawszy strój z okresu okupacji. Kreatywność i zaangażowanie uczestników koncertu świadczą o współczesnym patriotyzmie i solidarności.

Koncert poprowadzili: Monika Strus-Wołos i Artur Wojciechowski - Prezes SWKS, którym należą się szczególne podziękowania za trud włożony w organizacje wydarzenia.
Orkiestra z Chmielnej wystąpiła w wyśmienitym składzie: Janek Stokowski, Piotr Kubacki, Tomasz Szcześniak, Paweł Harasim, Andrzej Kubacki i dała wspaniały występ.

Z dumą i wzruszeniem wielu mieszkańców Warki uczestniczyło w koncercie i śpiewało razem powstańcze pieśni patriotyczne.
Organizatorzy dziękują wszystkim za udział w wydarzeniu, za pomoc wszystkim Partnerom, którzy pomogli zorganizować koncert, a także za współpracę całemu Społecznemu Komitetowi „Warka Pamięta”, który zrodził się oddolnie, z potrzeby serca, z marzenia, aby wspólnie na wareckim rynku zaśpiewać powstańcze pieśni, w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego, poczuć choć trochę atmosferę okupowanej, ale jakże silnej i walczącej Warszawy, Polski, która tak dzielnie stawiała opór Niemcom podczas II wojny. Pomysłodawca koncertu był Artur Wojciechowski - Prezes SWKS.
Dziękujemy wszystkim za obecność, stroje, rekonstrukcje, pracę, śpiew i za piękne emocje.
Fot. Janusz Kreczmański

Muzeum im. K. Pułaskiego
Społeczny Komitet „Warka Pamięta”