Baner informacyjnyMuzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce wraz ze Starostą Grójeckim zapraszają do wzięcia udziału w akcji Pary Prezydenckiej – Narodowe Czytanie 2024.

W dniu 7 września od godz. 11.00 będziemy czytali wspólnie „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

Miejscem tegorocznej akcji Narodowego Czytania będzie przestrzeń zabytkowego parku przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
W otoczeniu zieleni, w kameralnej atmosferze „Kordiana” będą czytali: zaproszeni goście, samorządowcy, dyrektorzy instytucji z terenu Warki i powiatu grójeckiego, społecznicy, nauczyciele, młodzież szkolna, a także pracownicy muzeum.

Tak jak w setkach miejsc w Polsce i na całym świecie trwają przygotowania do Narodowego Czytania „Kordiana" Juliusza Słowackiego - my również szykujemy się do akcji Pary Prezydenckiej. Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Osoby, które przyniosą prywatne egzemplarze książek „Kordian” będą mogły zdobyć pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania 2024, którą już otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta.

Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat „Kordian” doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując ważne miejsce w kanonie polskiej literatury.

Spotkajmy się 7 września w parku na wareckich Winiarach i czytajmy razem lekturę narodową!