Vivat Pułaski 2024 0757 lipca 2024 r. odbył się 11. Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski! Pomimo, że pogoda płatała figle i słońce przeplatała deszczem, przez zabytkowy park w Winiarach przeszło kilka tysięcy osób, ponad 700 osób uczestniczyło w Paradzie Pułaskiego.

„VIVAT PUŁASKI, VIVAT WARKA! Tłumy na Pikniku Vivat Pułaski, Tłumy na Paradzie Pułaskiego w Warce” - pisały media o naszej imprezie, a do miasta przybyło wielu gości, aby wziąć udział w wydarzeniu.

Piknik, który odbywa się na terenie zabytkowego zespołu pałacowo - parkowego w Warce-Winiarach, organizują od 2005 r. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Już po raz drugi imprezę wspierał Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, udzielając dotacji z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, wybranej do dofinansowania przez mieszkańców Warki i regionu.

Piknik rozpoczęła tradycyjnie PARADA PUŁASKIEGO, która ruszyła z wareckiego rynku do parku w Winiarach. Poprowadził ją sam Kazimierz Pułaski na koniu, a w jego rolę wcielił się Damian Dębski - rekonstruktor, aktor i kaskader, od wielu lat zaprzyjaźniony z organizatorami wydarzenia. Za Pułaskim podążali rekonstruktorzy: grupa Bartka Mroza, Zgraja Sarmacka, Konfederaci Barscy (Harcerze ze Szczepu 51. Drużyn Harcerskich Żuawi z Rzeszowa), Grupa Rekonstrukcji Historycznej Warka oraz wolontariusze - uczniowie z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” w Grójcu i Zespołu Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce w strojach historycznych. Jak zawsze niezwykle i barwnie prezentowali się Indianie z grupy Huu-Ska Luta, a akompaniament maszerującym zapewniała Miejska Orkiestra Moderato z Warki ze swoim wspaniałym programem utworów paradnych. Za orkiestrą podążali w grupach przedstawiciele organizatorów – pracownicy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, członkowie Stowarzyszenia W.A.R.K.A., a wraz z nimi goście: starosta grójecki Krzysztof Ambroziak, burmistrz Warki Tomasz Rawski, senator Stanisław Karczewski, przewodniczący rady powiatu Jan Madej, przewodniczący rady miejskiej w Warce Daniel Bugała, radni powiatowi i miejscy. Wśród gości wydarzenia znaleźli się również: kmdr por. Tomasz Teległów - Dowódca ORP „Gen. K. Pułaski” wraz z delegacją okrętu, były dowódca okrętu kmdr por. Rafał Kacik.

Licznie reprezentowani byli członkowie wareckich organizacji, klubów i stowarzyszeń i szkół. W Paradzie Pułaskiego wzięli udział: członkowie PTTK Oddział w Warce, Towarzystwa Miłośników Miasta Warki im. Kazimierza Pułaskiego, biegacze z Klubu Sportowego Start Pułaski Warka, sportowcy KS Warka, uczniowie i nauczyciele szkół - Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Zespołu Szkół im. I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa" w Warce. Chętnie maszerowali w paradzie mieszkańcy miasta całymi rodzinami, grupy przyjaciół, ale także przybyli turyści. Paradę zamykały amerykańskie samochody i motocykle z grup Mazowieckie AmCar’y, Werwa Warka FG, Maverics Sułkowice i harlejowcy Warsaw Chapter Poland H.O.G

Parada przeszła przez park na polanę od ul. Turystycznej, gdzie odbyła się krótka prezentacja wszystkich uczestników. Na dużej scenie powitali zebranych przedstawiciele organizatorów – Ewa Bajoryńska z Muzeum im. K. Pułaskiego i Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Andrzej Zaręba. Koncert Miejskiej Orkiestry Moderato pod dyrekcją Ryszarda Florka rozpoczął część muzyczną pikniku.

Kolejnym punktem programu były pokazy historyczne: „Kazimierz Pułaski – bohater Konfederacji Barskiej” oraz „Kazimierz Pułaski – bohater Ameryki” w wykonaniu Damiana Dębskiego i grupy Bartka Mroza. Dynamiczne, konne szarże Pułaskiego i pojedynki na szable wzbudziły podziw i duże zainteresowanie publiczności.

Zanim nastąpiło oficjalne otwarcie pikniku, publiczność mogła wysłuchać I części koncertu Adama Kalinowskiego, laureata The Voice of Poland 11. Po koncercie uroczystego otwarcia imprezy dokonali przedstawiciele władz samorządowych. W imieniu Starosty i Rady Powiatu Grójeckiego głos zabrali Przewodniczący Rady Jan Madej i Członek Zarządu Andrzej Zaręba. Zebranych powitał i pozdrowił również Burmistrz Warki Tomasz Rawski.

Po ceremonii otwarcia odbył się pokaz historyczny Zgrai Sarmackiej z ciekawą narracją i muzyką. Na scenie można było usłyszeć również warecką młodzież - Laureatów Warka Music Show, a następnie wysłuchać II części koncertu Adama Kalinowskiego.

Muzeum przygotowało specjalną ofertę dla uczestników wydarzenia. Ekspozycje można było zwiedzać za symboliczną złotówkę. W ciągu 4 godzin sale pałacu odwiedziło ponad 730 osób! W parkowej scenerii goście zwiedzali wystawę plenerową „Insurekcja Kościuszkowska w 230. rocznicę czynu”. W Centrum Edukacyjno-Muzealnym odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej „Łączy nas Pułaski. Artyści Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego”. Otwarcia ekspozycji dokonali prorektor prof. dr hab. Wojciech Żurowski i dziekan Wydziału Sztuki prof. dr hab. Andrzej Markiewicz. Wystawę można zwiedzać do 15 września.

Części publiczności preferująca bardziej kameralne klimaty mogła skorzystać ze strefy przy Cafe Svannah z małą sceną artystyczną. Można było tu posłuchać muzyki w wykonaniu duetu Pionierzy (Majka i Tomek Iwanowscy), którzy wykonują tradycyjna muzykę American Folk i Bluegrass. Niezwykle energetyczny koncert zagrał zespół „Grzeczni Chłopcy” – mimo przelotnych opadów deszczu, zgromadzona publiczność nie tylko śpiewała, ale i ruszyła do tańca. Cafe Savannah serwowała domowe ciasta, dobre kawy i schłodzone soki. Koło Gospodyń Wiejskich z Boglewic przygotowało tu też wiele przysmaków lokalnej kuchni, a amerykańskie przekąski – burgery i hot-dogi można było skosztować z food-trucka. Piwosze mogli degustować rzemieślnicze piwo warzone przez Browarkę.

Specjalnie dla najmłodszych zorganizowano Strefę Dzieci z dmuchańcami, warsztatami i animacjami. Dla dzieci odbył się także koncert, pokazy magii i zabawy w wykonaniu Pana Sprężynki. Największą atrakcją dla najmłodszych, tradycyjnie, była wioska indiańska i Indianie Huu-Ska Luta, którzy przez taniec i warsztaty przybliżali życie codzienne rdzennych mieszkańców Ameryki - Indian Wielkich Równin.

W parku w wielu miejscach rozmieszczone były obozowiska grup rekonstrukcyjnych, które prezentowały starą broń i rekwizyty historyczne. Można było posłuchać opowieści o konfederatach barskich i o samym Kazimierzu Pułaskim,

Miłośnicy motoryzacji mogli podziwiać prezentowane w parku amerykańskie samochody: potężne Rangery Raptory, muskularne Mustangi i Dodge’e, oraz legendarne amerykańskie motocykle Harley-Davidson. Tuz przed pałacem zaparkował kamper „Mazowsze Serce Polski” – Mazowieckiej regionalnej Organizacji Turystycznej, który promował atrakcje turystyczne regionu

Finałem 11. Pikniku Vivat Pułaski był koncert gwiazdy wieczoru – grupy LemON. Grupa założona w 2011 r. przez wokalistę i kompozytora Igora Herbuta, ma na koncie 4 platynowe albumy. Igor Herbut zachwycał charyzmatycznym wokalem. Można było usłyszeć wielkie przeboje zespołu takie jak: „Wkręceni”, „Napraw”, „Scarlett”, „Jutro”, „Będę z Tobą”, „Dużo Ciebie Mi”, ale też piękny utwór „Mamo Tyś płakała”. To był piękny koncert, z dużym ładunkiem emocji!

Dziękujemy wszystkim za obecność, za udział w Paradzie Pułaskiego, za wspaniałą zabawę i dobra atmosferę. Kolejny Piknik za rok 6 lipca. Po raz kolejny wybrany przez Was do dofinansowania z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Dziękujemy za Wasze głosy i do zobaczenia! Vivat Pułaski! Vivat Warka!

 

fot. Rafał Donica

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://muzeumpulaski.pl/aktualnosci/1052-vivat-pulaski-po-raz-11#sigProId7247b26ac5

 

 

Organizatorzy:
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Patronat Honorowy:
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak
Burmistrz Warki Tomasz Rawski

Współorganizatorzy:
Powiat Grójecki
Gmina Warka
Dworek Na Długiej
Centrum Sportu i Rekreacji w Warce
ZUK Warka
OSP Warka
Browar Warka
No 1 Eventy

 

Dziękujemy wszystkim zorganizowanym grupom za udział 11. PARADZIE PUŁASKIEGO:

Miejskiej Orkiestrze Moderato z Warki,
Grupom rekonstrukcji historycznej: Damianowi Dębskiemu, który ponownie wcielił się w rolę Kazimierza Pułaskiego, grupie Bartka Mroza z Warszawy, Zgrai Sarmackiej z Małopolski, Konfederatom Barski (w których wcieli się harcerze ze Szczepu 51. Drużyn Harcerskich Żuawi z Rzeszowa), Grupie Rekonstrukcji Historycznej Warka;
Grupie Indianie Huu-Ska-Luta,
Grupom Organizatorów: Pracowników Muzeum i Stowarzyszenia W.A.R.K.A.,
Klubowi Sportowemu Start Pułaski Warka,
Towarzystwu Miłośników Miasta Warki im. Kazimierza Pułaskiego,
PTTK Oddział Warka im. W. Krawczyka,
Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Wolontariuszom z Zespołu Szkół im. I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce
oraz z Zespołu Szkół w Grójcu
Klubowi Sportowemu WARKA,
Klubowi Motocyklowemu WERWA WARKA FG, Maverics Sułkowice,
Klubowi samochodów amerykańskich - Mazowieckie AmCar'y.

Dziękujemy Patronom medialnym:
Kurier Warecki
Warka24.pl - portal mieszkańców Gminy Warka
Jabłonka - Gazeta Informacyjno-Reklamowa
Grojec24.net - informacyjny portal mieszkańców
Mazowiecka TV
Radio Plus Radom
Echo Dnia Radomskie

Podziękowania dla:
Policji w Warce, Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce oraz Służby Medycznej z SP ZOZ Warka